Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Długie, jesienne wieczory spędzone w domu wcale nie muszą być nudne. Zainspiruj się naszymi pomysłami na kreatywne zabawy z dzieckiem.

Pogoda robi się coraz bardziej kapryśna. Dni nie są już takie długie i słoneczne jak latem, a aura coraz rzadziej pozwala na długie spacery czy zabawy w plenerze. Co zrobić, gdy maluchowi znudzą się już wszystkie zabawki, które ma w pokoju, i po raz tysięczny usłyszysz: „Mamo, nie mam co robić!”? Wystarczy uruchomić wyobraźnię!

Kreatywne zabawy na jesień

1. Ludziki z kasztanów.
Tę zabawę z pewnością pamiętasz ze swojego dzieciństwa, ale możesz mieć pewność, że nie zestarzała się ani trochę i Twoja pociecha będzie nią tak samo zafascynowana jak Ty kiedyś. Podczas spaceru nabierajcie „darów jesieni”, czyli kasztanów, żołędzi, szyszek czy jarzębiny, a następnie przy pomocy wykałaczek stwórzcie figurki ludzików czy zwierzątek. Możecie także budować dla nich domki z klocków LEGO DUPLO. A może Wasze kasztanowe ludziki zaprzyjaźnią się z figurkami DUPLO?

2. Listkowa mozaika.
Podczas jesiennego spaceru nazbierajcie różnokolorowych liści, a następnie przyklejcie je na dużym kartonie, tworząc jesienną mozaikę. Taki obraz możecie oprawić w ramkę i powiesić w domu lub podarować w prezencie komuś bliskiemu, np. babci i dziadkowi.

3. Jesienna wydzieranka.
Weźcie kolorowankę i zamiast malować ją kredkami, wyklejcie ją, ale nie papierem kolorowym, a… kawałkami jesiennych liści! Znajdziesz na nich prawie całą paletę barw – od żółtego i zielonego, przez różne odcienie czerwieni aż po brązy.

4. Biżuteria z darów natury.
Będzie Wam potrzebny sznurek oraz skarby jesieni, które znajdziecie podczas spaceru: kasztany, żołędzie, jarzębina czy szyszki. Stwórzcie z nich korale, bransoletki, kolczyki albo broszki. Taka biżuteria będzie idealnie pasować na jesienny czas.

5. Malowanie słomką.
Będą Wam potrzebne farby plakatowe, kubeczki z wodą, kartki z bloku technicznego. Na kartce narysujcie pień drzewa i gałęzie. Farbki rozcieńczcie z wodą (każdy kolor w osobnym kubeczku). Następnie zamoczcie końcówkę słomki w kubeczku i dmuchajcie w nią nad kartką papieru, malując w ten sposób jesienną, wielobarwną koronę drzewa.

6. Jesienne memory.
Usiądźcie na dywanie i ułóżcie w jednej linii przed sobą skarby jesieni, np. kasztana, żołędzia, jarzębinę, szyszkę. Poproś dziecko, by postarało się zapamiętać ich kolejność, a następnie zamknęło oczy. W tym czasie zabierz jeden przedmiot, a gdy maluch znów otworzy oczy, zapytaj, czego brakuje. Możecie też utrudniać zabawę, dokładając więcej przedmiotów lub zmieniając sekwencję ich ułożenia.

7. Gra kasztan i żołądź.
To jesienna wersja popularnej gry w kółko i krzyżyk, jednak tym razem nie będziecie potrzebowali do niej ani kartki, ani długopisów. Plansze do gry ułóżcie z klocków LEGO® DUPLO®!, a zamiast rysować kółka i krzyżyki, w odpowiednie miejsca na planszy układajcie żołędzie i kasztany.

Porady kreatywnej zabawy

Jesienne porządki
Jesień to czas porządków zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Zbudujcie dom rodzinny z zestawem LEGO® DUPLO® i zaproście figurki DUPLO do wspólnej zabawy. Wokół domu za pomocą skarbów jesieni, które zebraliście podczas spaceru, stwórzcie jesienny ogród. Liście przywiązane do patyczków będą wspaniałymi drzewami o jesiennych, wielobarwnych koronach, a pod nimi rozsypcie kasztany i żołędzie. A teraz czas na porządki! Ustalcie, co trzeba zrobić w domu (np. umyć okna czy samochód, odkurzyć, posprzątać zabawki), a co w ogrodzie (zgrabić liście, pozbierać kasztany itp.) i podzielcie się pracą. Później będziecie mogli zasłużenie odpocząć – wybierzecie się na grzyby czy zostaniecie w domu i pobawicie razem z misiem i kasztanowymi ludzikami? Decyzja należy tylko do Was!

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Dom rodzinny [10835]

Zestaw „Dom rodzinny” LEGO® DUPLO® pozwala zbudować dom i odgrywać w nim realistyczne scenki . Dzięki niemu maluchy mogą ćwiczyć rozmaite czynności i uczyć się samodzielności w ich wykonywaniu – od porannego wstawania, przez przygotowanie i jedzenie posiłków, po mycie samochodu. Trzy figurki: mama, tata i dziecko stwarzają wspaniałą okazję do rodzinnej zabawy oraz uczenia dziecka obowiązkowości i szacunku do pracy innych osób. 3 piętrowy dom oraz wszystkie elementy wyposażenia ułatwią wymyślanie historyjek oraz rozwijanie dziecka.