Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Lalki, misie, klocki, pozytywki, roboty czy samochodziki powinny nie tylko dostarczać dziecku radości, lecz także być dla niego bezpieczne. Jak zatem wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka?

Kiedy wybieramy zabawki dla dziecka, najczęściej kierujemy się zmysłem wzroku. Kuszą nas piękne, bogate kolory, atrakcyjny design czy znane postacie z bajek. Często zwracamy też uwagę na aspekt edukacyjny – chcemy przecież, by nasza pociecha przez zabawę zdobywała nowe umiejętności. To oczywiście bardzo ważne aspekty zabawek, w ferworze wybierania upominków dla brzdąca nie zapomnij jednak o jeszcze jednej bardzo ważnej cesze, którą każda zabawka powinna posiadać, a mianowicie – o bezpieczeństwie. Na co zwrócić uwagę, by zabawa lalką, misiem czy klockami nie zakończyła się udławieniem, skaleczeniem, alergią lub inną nieprzyjemną sytuacją?

Jak wybrać bezpieczną zabawkę? 10 rad dla rodziców

Zanim kupisz zabawkę, sprawdź, czy…

1. …zabawka jest zgodna z normami bezpieczeństwa. Jak to zrobić? Bardzo prosto! Wystarczy, że na zabawce lub jej opakowaniu znajdziesz znak CE potwierdzające zgodność z zasadniczymi wymaganiami dyrektywy zabawkowej.

2. …zabawka nie zawiera małych, łatwo odczepianych elementów, które dziecko mogłoby połknąć lub włożyć do ucha czy nosa. Szczególną uwagę warto zwrócić na ten aspekt w przypadku klocków. Powinny one mieć takie rozmiary, by były łatwe do chwycenia przez małą rączkę, a jednocześnie na tyle duże, by nie stanowiły zagrożenia dla dziecka, tak jak LEGO DUPLO.

3. …zabawka nie ma ostrych czy wystających elementów, o które dziecko mogłoby się zranić.

4. …baterie są umieszczone w zabawce w taki sposób, który uniemożliwia dziecku ich samodzielne wyjęcie.

5. …zabawka nie zawiera substancji alergizujących. Mogą być nimi farby, materiały (np. metale) czy substancje zapachowe, dlatego sprawdź, czy do wyprodukowania zabawki zostały użyte same bezpieczne substancje.

6. …tasiemki, sznureczki lub wstążeczki, które posiada zabawka, nie owiną się one wokół szyi dziecka. Pamiętaj, że maksymalna dopuszczalna długość takich elementów wynosi 220 mm.

7. …dźwięki emitowany przez zabawkę (np. pozytywkę) poziom hałasu nie jest zbyt wysoki. Zbyt głośne dźwięki mogą bowiem uszkodzić słuch maleństwa. Warto wybierać zabawki, które mają regulację głośności, dzięki temu będziesz mogła dostosować poziom dźwięku do potrzeb dziecka i sytuacji (np. ściszyć ją podczas usypiania dziecka).

8. …zabawka ma dołączoną instrukcję w języku polskim dotyczącą montażu, użytkowania, konserwacji lub zastosowanych baterii.

9. …na opakowaniu zabawki doprecyzowany jest sposób użytkowania, wiek dziecka etc., np. jest przeznaczona wyłącznie dla dzieci powyżej 1,5 r.ż., można jej używać tylko pod nadzorem osób dorosłych lub wyłącznie na otwartej przestrzeni.

10. 10. …na opakowaniu zabawki została podana informacja zawierająca nazwę i adres producenta lub imię i nazwisko jego upoważnionego przedstawiciela oraz polskiego importera, jeśli zabawka została sprowadzona spoza Unii Europejskiej.

Porady kreatywnej zabawy

Z wizytą w wesołym miasteczku
Pamiętacie swoje pierwsze wycieczki do wesołego miasteczka? Zapewne dostawaliście od rodziców drobne na żetony i mogliście korzystać z różnych atrakcji w ramach swojego budżetu. To doskonała lekcja matematyki! Spróbujcie powtórzyć ją ze swoim dzieckiem. Zbudujcie lunapark z zestawem „Duże wesołe miasteczko” LEGO® DUPLO® i ustalcie cennik wszystkich atrakcji. Następnie przygotujcie pieniądze – możecie wyciąć je z papieru albo posłużyć się prawdziwymi monetami o niskim nominale. Każda figurka DUPLO otrzymuje taką samą liczbę pieniędzy i może je rozdysponować na dowolne atrakcje. Pójdziecie na karuzelę, zjeżdżalnię, diabelski młyn, a może na… lody? Wybór zależy tylko od Was! Możecie też spróbować targować się w kasie, a na końcu sprawdzić, czy komuś zostały jeszcze jakieś wolne środki i na ile akacji udało Wam się kupić wejściówkę. Zobaczysz, że dzięki takiej zabawie, gdy pójdziecie do prawdziwego wesołego miasteczka, maluch nie będzie miał problemu z zagospodarowaniem swojego lunaparkowego budżetu.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Duże wesołe miasteczko [10840]

Wybierzcie się na rodzinną wycieczkę do wesołego miasteczka dzięki zestawowi „Duże wesołe miasteczko” LEGO® DUPLO®. Zbudujcie diabelski młyn, który można obracać i obserwować poruszające się kabiny, karuzelę z obracającym się kołem zębatym i czterema konikami oraz wysokie, pofalowane zjeżdżalnie. Możecie również poprowadzić mały pociąg i odwiedzić stragan z lodami albo odczepić dużego loda z dachu i dać go mamie lub tacie.