Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Choć Twoja dziecko, gdy podrośnie, prawdopodobnie nie będzie pamiętało pierwszych 3 lat swojego życia, to jego pamięć w tym okresie rozwija się bardzo intensywnie. Sprawdź, jak ją wspierać.

Dziecko zaczyna zapamiętywać, będąc jeszcze… w Twoim brzuchu! Już ok. 25. tygodnia ciąży maluch zapamiętuje dźwięki, które dobiegają do niego z zewnątrz. Najmilszym jest dla niego oczywiście Twój głos, dlatego mów do dziecka jak najczęściej. Możesz także włączać mu kołysanki. Sama przekonasz się, że gdy maluszek się urodzi, będzie znacznie szybciej uspokajał się, gdy je usłyszy. W kolejnych miesiącach życia pamięć dziecka będzie się doskonalić.

Jak zapamiętuje dziecko, czyli rozwój pamięci miesiąc po miesiącu

0–3 miesiąc życia
W tym okresie niemowlę zapamiętuje i rozpoznaje coraz więcej rzeczy oraz osób, choć nadal mocno kojarzy je z daną sytuacją czy otoczeniem. Może na przykład nie rozpoznać swojej niani, gdy spotkacie ją w sklepie na zakupach, lub wybuchnąć płaczem na widok taty, który… zgolił brodę. Zaczyna też zapamiętywać rutynowe codzienne czynności i bardzo lubi tę powtarzalność. Stała pora karmienia, kąpieli czy snu daje mu poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności.

9–18 miesiąc życia
W tym czasie będziesz mogła zaobserwować rozwój tzw. pamięci świadomej. Zauważysz to, gdy np. ukryjesz gdzieś zabawkę dziecka. Maluch będzie jej szukał w miejscu, w którym ostatnio ją widział i będzie domagał się jej oddania. Tymczasem jeszcze kilka miesięcy temu, natychmiast by o niej zapomniał, sądząc, że to, co znika z jego pola widzenia, przestaje istnieć. Potrafi też zapamiętać i powiązać ze sobą pewne fakty. Zauważysz na przykład, że cieszy się gdy sięgasz po pudełko z klockami, bo wie, że to oznacza wspólną zabawę, a na dźwięk wody wlewanej do wanienki, bierze swoją kaczuszkę do kąpieli. Coraz bardziej zaczyna rozumieć i zapamiętywać złożone reakcje przyczynowo-skutkowe i potrafi wykonywać Twoje proste polecenia, co wiąże się z rozwojem nie tylko pamięci, lecz także mowy i jej rozumienia.

18–36 miesiąc życia
W tym okresie intensywny rozwój pamięci idzie w parze z rozwojem mowy. Większość dwulatków już sprawnie komunikuje się z otoczeniem i potrafi relacjonować to, co zdarzyło się nawet kilka dni temu, choć nie zawsze zachowuje właściwą chronologię. Zabawy brzdąca coraz częściej są oparte na odgrywaniu pewnych sekwencji zdarzeń, dlatego to dobry moment, by rozpocząć z dzieckiem zabawy z wchodzeniem w role. Maluch potrafi też dłużej skupić się na wykonywanych czynnościach, zapamiętać, co robił i wrócić do tego po jakimś czasie. Bez trudu przerwie więc zabawę w budowanie domu z klocków, by wyjść z mamą na zakupy, a gdy wróci, będzie kończył swoje dzieło.

Porady kreatywnej zabawy

Klockowe memory
Zabawą, która świetnie rozwija pamięć dziecka, jest memory. Aby w nie zagrać, nie musicie od razu kupować specjalnego zestawu, wystarczy Wam Pociąg z cyferkami LEGO DUPLO. Zbudujcie pociąg i ustawcie na nim cyferki we właściwej kolejności – od najmniejszej do największej. Następnie poproś dziecko, by zamknęło oczy i w tym czasie zabierz jedną cyferkę. Gdy maluch otworzy oczy, zapytaj, której cyferki brakuje. Gdy brzdąc będzie już dobrze sobie radził z tym zadaniem, możesz utrudnić zabawę, zmieniając kolejność cyferek (od największej do najmniejszej lub ustawiając je nie po kolei) lub zabierając kilka cyferek naraz.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Box [10572]

Uniwersalny zestaw klocków LEGO® DUPLO® pozwala na niekończącą się kreatywną zabawę w budowanie. Jego najważniejsza część to podwozie pojazdu o zaokrąglonych krawędziach i z kołami, które naprawdę się kręcą. Ten rozbudowany zestaw ma też 2 elementy przedstawiające okna, figurkę sympatycznego psa i numerowane klocki z odpowiadającymi im klockami z dekoracjami, które pomogą dziecku rozwinąć umiejętność liczenia. Są tu nawet dodatkowe, klasyczne klocki DUPLO, które pozwolą na większą kreatywność podczas zabawy. Zestaw zawiera figurkę DUPLO przedstawiającą chłopca.