Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

Jak wychować kreatywne dziecko?

To wcale nie takie trudne! Sprawdź, co robić, by Twój maluch wyrósł na pełnego innowacyjnych pomysłów młodego człowieka.

Kreatywność to jedna z cech, która święci triumfy we współczesnym świecie. Jest pożądana nie tylko przez pracodawców, lecz także już w szkole – cenią ją bowiem nauczyciele, wychowawcy, a także – nie ma co ukrywać – my, rodzice. Bo kto nie chciałby mieć w domu kreatywnego dziecka, które na każdy problem znajdzie rozwiązanie? Mamy dobrą wiadomość – kreatywność można rozbudzić w dziecku, odpowiednio je wychowując. Co zatem robić?

6 przykazań rodzica kreatywnego dziecka

1. Pozwól eksperymentować.
Co się stanie, gdy mocno wstrząśniemy butelką gazowanej wody, a potem szybko ją odkręcimy? Co będzie, gdy do szklanki wody, wlejemy olej? I jak to możliwe, że para buchająca z czajnika, przezroczysty płyn w szklance i kostki wyjęte prosto z zamrażarki to ta sama substancja? Na te wszystkie pytania możesz oczywiście odpowiedzieć dziecku, wyjaśniając poszczególne zjawiska fizyczne, ale możesz także zadbać o to, by brzdąc sam je zbadał. Przygotujcie w domu proste eksperymenty, które pokażą maluchowi, jak działają prawa rządzące światem. Możecie też uczyć się przez zabawę. Zbudujcie razem „Mój pierwszy domek” LEGO® DUPLO® i sprawdźcie, czy maluch razem z ludzikami DUPLO potrafi wykonać samodzielnie wszystkie codzienne czynności, takie jak mycie ząbków czy posłanie łóżka.

2. Przygotuj się na to, że będzie bałagan i hałas.
Jeśli uwielbiasz ciszę i spokój, a Twoim ideałem dziecka jest malec, który grzecznie siedzi w swoim pokoju i po cichu bawi się klockami, a potem jeszcze sam je sprząta, zapomnij o wychowaniu kreatywnego człowieka. Proces twórczy, a przecież na tym polega właśnie kreatywność, najczęściej wymaga wielu intensywnych dźwięków i ciągłych prób wykonania danej rzeczy, co zazwyczaj kończy się bałaganem. Jednak zapewniamy Cię, że warto to przetrwać i zamiast biegać za brzdącem ze ściereczką i odkurzaczem, pozwolić mu na własną rękę dochodzić do ciekawych rozwiązań.

3. Odpowiadaj na pytania, nawet te absurdalne.
„Mamoooo, a dlaczego psy merdają ogonem?”, „Tatooo, a czemu ja mam niebieskie oczy?”, „Mamooo, a dlaczego dinozaury wyginęły?” – te i całe mnóstwo innych pytań usłyszysz od swojego dziecka. Prawdopodobnie po piątym będziesz miała serdecznie dość i najchętniej odpowiedziałabyś: „Bo tak” albo „Nie zawracaj mi głowy”. Znajdź jednak w sobie na tyle cierpliwości, by na nie dzielnie i – co więcej – wyczerpująco odpowiadać. Dlaczego? Bo po pierwsze to świetna okazja, by przekazać dziecku ciekawe rzeczy o otaczającym je świecie. Pytanie o kolor oczu może zamienić się w pierwszą lekcję genetyki, a prześledzenie losów dinozaurów – dać podwaliny do nauki o ewolucji naszej planety i żyjących na niej istot. Po drugie, odpowiadając na pytania dziecka, uczysz je tego, że warto być ciekawym i dążyć do rozwikłania interesujących nas kwestii.

4. Mądrze wspieraj.
Dla każdego rodzica jego dziecko jest najpiękniejsze i najmądrzejsze na świecie. To oczywiste i co więcej – bardzo dobrze, że tak jest. Jednak, by zmotywować brzdąca do ciągłego rozwoju, nie zasypuj go pochwałami przy każdej możliwej okazji. Dozuj je z rozsądkiem tak, by raz wypowiedziane były dla malucha prawdziwą nagrodą i docenieniem realnych osiągnięć. Nie bój się też mówić o niedociągnięciach czy rzeczach, które trzeba poprawić – nikt nie jest przecież idealny, a świadomość własnych braków, pozwala szybko je nadrobić.

5. Nie bądź nadgorliwa.
Maluch wiąże sznurówki, ale robi to zupełnie inaczej niż Ty i Twój partner, więc już biegniesz z pomocą, by wyjaśnić, że to nie tak? Stop! W taki sposób uczysz dziecko szablonowego myślenia i wpajasz mu przekonanie, że zawsze tylko jedno rozwiązanie jest dobre, i to na dodatek to, które preferuje większość ludzi. Tymczasem kreatywne osoby to te, które wyzwalają się ze schematów i potrafią spojrzeć na zaistniałe problemy nowym, świeżym okiem i dostrzec takie rozwiązania, o których inni nawet by nie pomyśleli. Pozwól więc maluchowi robić różne rzeczy po swojemu – liczy się przecież efekt.

6. Daj przestrzeń do wyrażania sobie.
Twoje dziecko uparło się, że założy różową koszulkę do zielonych spodenek i nie chce słyszeć o żadnej innej propozycji, tymczasem Ty, widząc tak koszmarne zestawienie barw, dostajesz gęsiej skórki i uparcie wciskasz dziecku inny zestaw garderoby? Odpuść. Pamiętaj, że każdy ma inny gust i to, co dla Ciebie jest estetyczne, dla kogoś może być zwyczajnie… nudne! Maluch, mimo że ma zaledwie kilka lat, też ma prawo do własnych wyborów i wyrażania swojego „ja”. Na razie robi to w taki sposób, później przyjdzie czas na poważniejsze kwestie, jednak kiedyś musi się tego nauczyć. A kiedy będzie lepszy moment niż teraz?

Porady kreatywnej zabawy

Nie ma jak w domu!
Dom to bardzo fajne miejsce, gdzie można nauczyć się wielu ciekawych rzeczy. Nie wierzysz? Zbudujcie razem z dzieckiem „Mój pierwszy domek” LEGO® DUPLO® i wspólnie odkryjcie jego tajemnice. Wcielcie się w figurki dzieci DUPLO i zaplanujcie swój dzień. Zadawaj maluchowi naprowadzające pytania: „Co robimy od razu po wstaniu z łóżka? A później?” itd. i zachęcaj go do wykonywania poszczególnych czynności. Możecie też zastanowić się, co by było, gdybyście zapomnieli wykonać którejś z tych czynności, np. umyć zębów czy zjeść śniadania albo co by było, gdyby noc zamieniła się miejscami z dniem i zamiast bawić się na placu zabaw w dzień, robilibyście to…w nocy? Byłoby łatwiej czy trudniej? Taka zabawa w „gdybanie” doskonale rozwija kreatywność malucha.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Mój pierwszy domek [10616]

Klocki LEGO® DUPLO® "Mój pierwszy domek" to jedyna w swoim rodzaju zabawka dla najmłodszych. Są dwa razy większe od klasycznych klocków LEGO i zostały zaprojektowane tak, aby idealnie pasować do małych rączek dzieci w wieku od 1,5 do 5 lat. Zestaw "Mój pierwszy domek" pozwala konstruować pierwsze budowle i poznać najważniejsze czynności towarzyszące człowiekowi na co dzień, takie jak wstawanie rano, mycie zębów, jedzenie śniadania.