Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Po skończonej zabawie pokój Twojego dziecka wygląda jak po przejściu tsunami, a maluch ani myśli sprzątać zabawki? Spokojnie, jest na to sposób.

Zabawa rządzi się swoimi prawami i zdarza się – nawet dość często – że po jej skończeniu pokój malucha jest nie do poznania. Zabawki porozrzucane we po wszystkich kątach, a dywany usiany rozsypanymi klockami, na które nie trudno nadepnąć, a w tym wszystkim Ty krzycząca na dziecko, by natychmiast posprzątało po skończonej zabawie. Znasz to? Jeśli tak, sprawdź, jak nauczyć dziecko dbania o porządek w 4 prostych krokach bez stresu, nerwów i krzyku.

Naucz dziecko sprzątania w 4 prostych krokach

Krok 1. Dawaj dobry przykład. W zlewie piętrzą się brudne naczynia, w łazience brudna bielizna już niemal sama wychodzi z kosza, a w Twoim pokoju połowa Twojej garderoby leży na krześle, kanapie albo podłodze? Jeśli tak, nie możesz oczekiwać, że pokój Twojego dziecka będzie wyglądał inaczej. Pamiętaj, że dziecko jest dobrym obserwatorem i naśladuje Twoje wszystkie zachowania, również te złe. Dlatego jeśli chcesz, aby Twoja pociecha sprzątała po sobie rzeczy, najpierw sama musisz zadbać o porządek w swoich rzeczach.

Krok 2. Motywuj i nagradzaj. Każdy człowiek lubi wiedzieć, jaki jest cel jego działań, Twoje dziecko również. Dlatego wytłumacz dziecku, dlaczego należy sprzątać po sobie zabawki i czemu warto to zrobić szybko i sprawnie, np. „Jeśli odłożysz zabawki na miejsce, będzie Ci potem łatwiej znaleźć swojego ulubionego misia. A im szybciej posprzątasz, tym szybciej wyjdziemy na spacer”. Pamiętaj też, by zawsze nagrodzić dziecko za jego starania, nawet jeśli efekt nie jest jeszcze perfekcyjny.

Krok 3. Angażuj. Maluchy uwielbiają pomagać rodzicom, dlatego zaangażuj brzdąca w… sprzątanie! Już kilkulatek doskonale poradzi sobie ze starciem kurzów ze stolika czy wytarciem do sucha plastikowych miseczek. W ten sposób nauczy się, że każdy ma w domu swoje obowiązki, które powinien wykonywać, a każdy przedmiot – swoje miejsce, na które należy go odłożyć.

Krok 4. Zmień obowiązek w przyjemność. Czy wiesz, że sprzątanie może być świetną zabawą? Wystarczy tylko trochę wyobraźni, a zbieranie klocków czy układanie misiów na półce może przynieść Wam mnóstwo radości i śmiechu. Możecie np. umówić się, że układacie maskotki od największej do najmniejszej albo zbieracie klocki tylko lewą ręką, skacząc na jednej nodze. Takie sprzątanie to także doskonała okazja do ćwiczenia sprawności motorycznej. Możesz mieć pewność, że nim się obejrzycie, wszystkie zabawki będą już leżały na swoim miejscu.

Porady kreatywnej zabawy

Zabawa w sprzątanie
Duży, kolorowy zestaw klocków LEGO DUPLO to gwarancja wspaniałej zabawy dla każdego malucha. Klocki są bezpieczne i wygodne dla małych rączek, a podczas zabawy nimi dzieci oswajają się z liczbami, a także ćwiczą wyobraźnię przestrzenną oraz zdolności manualne rąk. Bogaty, 65-elementowy zestaw daje wprost nieograniczone możliwości. Jednak po skończonej zabawie te wszystkie 65 części trzeba posprzątać. Jak zachęcić do tego dziecko? Pobawcie się w Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy! Przebierz się za Babę Jagę (możesz zawiązać na głowie chustę i wziąć laskę do ręki). Stań w drzwiach pokoju i odwróć się tyłem do wejścia. Zadaniem malucha jest sprzątanie zabawek, gdy Baba Jaga nie patrzy. Gdy powiesz: „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy!” i odwrócisz się, dziecko musi zastygnąć w bezruchu. Jeśli się poruszy, musi zrobić trzy przysiady. Sprawdźcie, jak szybko uda się brzdącowi pozbierać wszystkie klocki i włożyć je pudełku w kształcie klocka LEGO.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Pociąg z cyferkami [10847]

Chcesz, aby Twoje dziecko poznało cyferki i nauczyło się liczyć szybko i z przyjemnością? Pobawcie się Pociągiem z cyferkami LEGO DUPLO! Pociąg złożony jest z dużych klocków, które dadzą Twojemu maluchowi wiele radości przy składaniu i przebudowywaniu, pomagając przy tym rozpocząć naukę cyfr. Zestaw zawiera dwie figurki dzieci DUPLO oraz figurkę kota, co pozwala wymyślać wspaniałe historie, budować, jeździć i uczyć się.