Twoje dziecko uwielbia bawić się,
tworząc nowe historie?

Wybrane rodziny przetestowały zestawy
klocków Mega Bloks Storytelling
- czy warto je kupić?

Sprawdź opinie rodziców

Nuda nie jest taka zła, czyli dlaczego dziecko czasem powinno się ponudzić

Wydaje Ci się, że Twoje dziecko nie powinno się nudzić? Nic bardziej mylnego! Nuda jest czasem potrzebna. Sprawdź dlaczego.

Nuda nie jest taka zła, czyli dlaczego dziecko czasem powinno się ponudzić

Nuda – unikasz jej jak ognia i starasz się tak zorganizować dziecku czas, by nie było na nią miejsca. Zajęcia w żłobku, klubie malucha albo przedszkolu, potem angielski, balet i nauka gry na fortepianie – każda minuta życia Twojej pociechy jest perfekcyjnie zaplanowana. A jeśli mimo to słyszysz: „Mamo, nudzi mi się”, myślisz, że jesteś złą matką i w popłochu szukasz sposobu, by tę nudę przegonić. Czy wiesz jednak, że nie musisz, a nawet nie powinnaś tego robić? Nuda też jest dziecku potrzebna. Do czego?

Dlaczego dziecko powinno się czasem ponudzić?

Choć może Ci się wydawać, że nuda to najgorszy z możliwych stanów, nie do końca tak jest. Nuda może być… twórcza! Tak, tak, naprawdę! Z nudy, czyli sytuacji, w której nie mamy kompletnie nic do roboty, rodzą się czasem najciekawsze i najbardziej kreatywne pomysły. Dlatego następnym razem, gdy dziecko będzie marudzić, że się nudzi, zamiast od razu znajdować mu jakieś zajęcie, po prostu umiejętnie nakieruj jego uwagę na kreatywne działania. I nie zrażaj się trudnymi początkami. Jeśli maluch jest przyzwyczajony, że ktoś zawsze organizował mu czas, to na początku na pewno nie tak łatwo przystanie na nowe rozwiązanie. Dlatego bądź cierpliwa i zachęcaj malucha do samodzielności. Gdy brzdąc będzie mówił, że się nudzi, podsuń mu jakąś kreatywną zabawkę, np. plastelinę, masę solną albo klocki i powiedź: „Ja też czasem się nudzę, ale wiesz co? Wtedy do głowy przychodzą mi najlepsze pomysły! Zobacz, tu masz klocki. Jestem niesamowicie ciekawa, co z nich stworzysz”. Dzięki takiej motywacji uwaga malucha skupi się nie na nudzie, którą odczuwa, ale na konkretnym zadaniu – zaimponowaniu mamie budowlą z klocków. Możesz podglądać malucha podczas pracy twórczej i od czasu do czasu motywować go, mówiąc: „Wow, jaka wielka wieża; A co to za budowla?” itd.

Kreatywnie, ale bezpiecznie

Pamiętaj, żeby podczas pracy twórczej mieć malucha na oku (w końcu nigdy nie wiadomo, jak bardzo „kreatywne” pomysły przyjdą mu do głowy) oraz zadbać o to, by otoczenie, w którym się bawi, było bezpieczne. Szczególną uwagę zwróć na zabawki i wybieraj tylko te, które poza wyzwalaniem wyobraźni, będą także zapewniały mu bezpieczeństwo, tak jak klocki Mega Bloks. Zostały one zaprojektowane z myślą o najmłodszych, dlatego są duże, o żywej kolorystyce i ciekawych detalach, w rozmiarze idealnie dopasowanym dla małych rączek. Cechuje je także niezwykłe zróżnicowanie: to wiele różnych kształtów klocków w różnych kolorach. Dzięki możliwości łatwego łączenia i budowania rozmaitych konstrukcji pomagają rozwijać sprawność wzrokowo-manualną, wyobraźnię, pamięć oraz twórcze myślenie dzieci. Wszystko to, by połączyć zabawę, naukę i rozwój. Klocki Maxi z serii Mega Bloks są produkowane jedynie z materiałów najwyższej jakości i są bezpieczne dla dzieci już od 12. miesiąca życia. Wyróżniają się niebywałą trwałością, dzięki czemu posłużą Twojemu dziecku przez lata. Co więcej, Mega Bloks sprzyja także ochronie środowiska – klocki pakowane są w ekologiczne, niezawierające PCV torby.

Szukasz więcej pomysłów na inspirujące zabawy z dzieckiem.

Zajrzyj do katalogu i poznaj wszystkie produkty