7 powodów, by zapisać bobasa na basen

Korzystać z basenu – oczywiście wraz z rodzicem i pod okiem przeszkolonych trenerów – może już 3-miesięczne niemowlę. Ale czy na pewno warto się tam z nim wybrać? Tak! I to z co najmniej 7 powodów.

Dzięki zajęciom na basenie dziecko…

1. …oswaja się z wodą
W przyszłości uniknie kłopotów z nauką pływania, bo nie będzie musiało zaczynać od pokonywania lęku związanego ze znalezieniem się w zupełnie nowym środowisku.

2. …hartuje się
Dzieci, które chodzą na basen, rzadziej łapią infekcje, bo zajęcia w wodzie rozwijają ich układ odpornościowy. Ważne jest jednak to, by po zajęciach nie narażać bobasa na wychłodzenie: po wyjściu z wody trzeba go dokładnie osuszyć i ciepło ubrać. Nie wolno także od razu wychodzić z nim na dwór, zwłaszcza jeśli jest zimno.
Uwaga! Przed zapisaniem dziecka na basen trzeba odwiedzić pediatrę i upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań.

3. …pracuje na prosty kręgosłup
Pływanie zapobiega wadom postawy. To dlatego, że wzmacnia mięśnie utrzymujące kręgosłup w prawidłowej pozycji. Zajęcia na basenie pomagają w tym tak skutecznie, że zaleca się je dzieciom z różnymi problemami zdrowotnymi, np. z asymetrycznym napięciem mięśni.

4. …staje się sprawniejsze fizycznie
Zabawy w basenie to doskonałe, ogólnorozwojowe ćwiczenia, które angażują wszystkie bez wyjątku mięśnie. Dzięki takim treningom dziecko rozwija się harmonijnie i w imponującym tempie: szybciej zaczyna raczkować i chodzić. Ma też lepszą kondycję, a jego ruchy są lepiej skoordynowane.

5. …dotlenia się
Zabawy w wodzie rozwijają układ oddechowy dziecka i dotleniają cały organizm.

6. …spotyka inne maluchy
Podczas zajęć na basenie mały pływak spotyka inne dzieci. I nawet jeśli jest jeszcze za mały, by się z nimi bawić, z ciekawością je obserwuje.

7. …świetnie się bawi
Pluskanie się w wodzie to ogromna przyjemność, którą maluchy dzielą z najbliższymi: mamą albo tatą. Cały czas są z nimi w bliskim kontakcie.

Uwaga!
Basen dla maluszka trzeba wybrać bardzo starannie. Powinien być dostosowany do zajęć z niemowlętami, a temperatura wody i powietrza powinna być na nim wyższa niż na zwykłym kąpielisku.