Prawdy i mity na temat ciemieniuszki

Mogłaś słyszeć, że ciemieniuszka to efekt zaniedbań i że może mieć związek z alergią. Podpowiadamy, co jest prawdą, a co nie.

Ciemieniuszka to tłuste, żółtawo brunatne łuski, które pojawiają się na głowie niemowlęcia. Czy wszystko, co o niej słyszałaś jest prawdą?

Ciemieniuszka to efekt zaniedbań higienicznych MIT
Ciemieniuszka wiąże się z niedojrzałością skóry (nadmiernym wydzielaniem łoju) dziecka.

Ciemieniuszką nie warto się przejmować MIT
Ciemieniuszka nie jest groźna, nie boli, ani nie swędzi. Nie można jednak zostawić jej samej sobie, bo może się powiększyć. Jeśli się ją zaniedba, zmiany mogą zlać się w coraz grubszą i szczelniejszą „czapeczkę”, która nie tylko szpeci, ale i odcina skórze głowy dostęp powietrza. Do zmian może dołączyć zakażenie bakteryjne lub grzybicze.

Zmiany mogą pojawić się nie tylko we włosach PRAWDA
Zmiany najczęściej pojawiają się na głowie, w okolicy ciemiączka (stąd nazwa). Zdarza się jednak, że tłuste strupki są także za uszami, na czole i w brwiach, a nawet na innych częściach ciała, np, w kroczu).

Łuski najlepiej wyczesać na sucho MIT
Skóra dziecka jest bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić. Dlatego łusek nie wolno wyczesywać na sucho, ani tym bardziej zdrapywać lub odrywać. Najpierw trzeba je rozmiękczyć np. przy pomocy oliwki, a dopiero potem wyczesać miękką szczoteczką. Po szczotkowaniu umyj dziecku głowę. Zrób to łagodnym mydełkiem albo szamponem dla niemowląt.

Czasem łuski nie chcą zejść PRAWDA
Walka z ciemieniuszką wymaga cierpliwości - zmiany nie zawsze schodzą od razu i zabieg trzeba powtarzać. Jeśli to nic nie daje, nasącz oliwką gazik, umieść go pod bawełnianą czapeczką i pozostaw kompres na głowie dziecka minimum godzinę.

Z ciemieniuszką trzeba czasem iść do lekarza PRAWDA
Trzeba to zrobić jeśli domowa kuracja nie przyniosła rezultatu, zmiany są duże, zaczynają się sączyć albo pojawiają się nie tylko na głowie. Lekarz może przepisać dziecku maść przeciwzapalną ze składnikiem odkażającym, który pomoże rozwiązać problem.

Ciemieniuszka jest zaraźliwa MIT
Ciemieniuszka nie jest zaraźliwa. Dziecko może więc nosić czapeczki po starszym bracie czy dziecku znajomych. Wystarczy je wyprać.

Ciemieniuszka może się wiązać z alergią PRAWDA
Choć ciemieniucha nie jest objawem alergii, zauważono, że mali alergicy mają z nią problem częściej niż dzieci, które nie są na nic uczulone.

Ciemieniuszka może nawracać PRAWDA
Po pozbyciu się problemu warto dokładnie oglądać główkę dziecka.