Czym zajmuje się dziecko w 2. roku życia?

Przed 1. urodzinami dziecko nauczyło się komunikowania z otoczeniem, samodzielnego poruszania i wielu innych rzeczy, które są podstawą dalszego rozwoju. Sprawdź, co zaprząta jego głowę w 2. roku życia.

Dziecko, które skończyło już rok, przestało być niemowlęciem i wkracza w nowy okres w swoim życiu. Na czym się teraz koncentruje?

Trenuje chodzenie
Jeśli Twoje dziecko nie postawiło jeszcze pierwszego kroku, zrobi to lada moment. Jeśli ma to już za sobą, intensywnie trenuje nową umiejętność i robi to z niesamowitą determinacją: gdy upada na pupę, niezrażone wstaje i ćwiczy dalej. Z dnia na dzień porusza się coraz sprawniej i pewniej oraz coraz lepiej utrzymuje równowagę. Gdy ma około 1,5 roku, potrafi już pokonywać niewielkie przeszkody, zmienić kierunek, a nawet podnieść coś z podłogi i się przy tym nie przewrócić.

Doskonali inne umiejętności ruchowe
Uczy się na przykład kucać, wspinać na meble, wchodzić po schodach (na początku na czworakach). Pod koniec 2. roku życia próbuje nawet tańczyć i biegać!

Ćwiczy paluszki
Dwulatek z upodobaniem przyciska guziczki zabawek, obraca pokrętła, uderza pałeczkami w cymbałki. Próbuje nawet przewracać kartki w książce! Przed 2. urodzinami jego rączki są już na tyle sprawne, że prawdopodobnie będzie umiał założyć skarpetki, zbudować wieżę z klocków, a nawet bazgrać.

Poszerza zasób słów
Pod koniec 1. roku życia dziecko zaczęło rozumieć, że słowa nie są tylko zbitkami dźwięków, a każde z nich coś oznacza. Teraz, w 2. roku życia, jego słownik błyskawicznie się poszerza. Pod koniec roku będzie zawierał już 300–400 słów, choć nie zawsze będą to wyrazy w takiej formie, w jakiej wymawiają je dorośli – maluszek w tym wieku ma prawo je skracać i zniekształcać. Może też nadawać przedmiotom, czynnościom czy zjawiskom własne nazwy.

Zaczyna budować zdania
W 2. połowie roku malec zaczyna tworzyć pierwsze proste zdania, takie jak na przykład „Mama da” (czyli „Mamo, podaj mi proszę tego misia”).

Tworzy pojęcia
Rozumie na przykład, że pies-pluszak, pies sąsiada i pies na obrazku w książeczce jest tym samym zwierzęciem.

Stara się być samodzielne
Dwuletnie dziecko wszystko chce robić samo, także jeść. Próbuje też pomagać przy ubieraniu i rozbieraniu i naśladuje czynności rodziców.

Nieustannie bada świat
2-latek to niestrudzony odkrywca, który zagląda we wszystkie kąty i wszystko, co mu wpadnie w ręce, bada na wszystkie możliwe sposoby. Dzięki temu gromadzi wiedzę o świecie.

Interesuje się innymi dziećmi
Choć jeszcze nie potrafi bawić się z rówieśnikami, zauważa ich i chętnie z nimi przebywa.

Przeżywa i okazuje całą gamę uczuć
Jego życie uczuciowe jest już bardzo bogate. Potrafi złościć się, cieszyć, wstydzić, a nawet obrażać. I przepięknie okazuje miłość.