Dziecko, upał i… błędy – czy Ty też je popełniasz?

Chcemy dla dzieci jak najlepiej, ale czasem w dobrej wierze robimy coś, co może im zaszkodzić. Czego nie robić, gdy mocno świeci słońce i jest bardzo gorąco?

Niemowlęta i małe dzieci znoszą upał gorzej niż my, bo ich system termoregulacji nie działa jeszcze doskonale. Mają także o wiele wrażliwszą skórę, dlatego trzeba chronić je przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jakich błędów trzeba unikać, gdy z nieba leje się żar?

Błąd 1. Spacerowanie z dzieckiem w pełnym słońcu
Niektórzy rodzice chcąc, by organizm dziecka wytworzył pod wpływem promieni słonecznych odpowiednią ilość witaminy D3, spacerują z nim w pełnym słońcu. To błąd, który może prowadzić do poparzenia skóry, a nawet do udaru słonecznego. Dlatego trzymaj się cienia i pamiętaj o ochronnie przeciwsłonecznej: mleczkach i kremach ochronnych o SPF 50 +. Na spacery wychodźcie rankiem, gdy nie jest jeszcze gorąco, albo późnym popołudniem, gdy słońce nie praży już tak mocno.

Błąd 2. Aplikowanie zbyt małej ilości kremu lub mleczka ochronnego
Posmarowanie ciała dziecka odrobiną kremu nie wystarczy. By preparat mógł spełnić swoje zadanie, należy nakładać go w odpowiedniej ilości - ok 2mg kremu z filtrem na każdy cm2 skóry, a aplikację trzeba powtarzać co parę godzin.

Błąd 3. Nakrywanie budki wózka pieluchą
Wiele osób próbuje chronić niemowlęta przed upałem nakrywając budkę wózka tetrową pieluszką. Nie wolno tego robić, bo nawet cienki materiał ogranicza cyrkulację powietrza. Pod budką robi się gorąco jak w saunie, co może doprowadzić do udaru cieplnego.

Błąd 4. Przegrzewanie
Gdy jest upał, rozbieraj, a nie ubieraj. Jemu też jest gorąco! Załóż mu tylko jednorazową pieluszkę i przykryj go tetrą.

Błąd 5. Rezygnowanie z nakrycia głowy
W przypadku maluchów łatwo o udar słoneczny, dlatego główka dziecka powinna być zawsze osłonięta.

Błąd 6. Przykrywanie dziecka na noc kołderką
Gdy jest bardzo gorąco, wystarczy tetrowa pieluszka.

Błąd 7. Zapominanie o podawaniu większej ilości picia
Im młodsze dziecko, tym groźniejsze jest dla niego odwodnienie. Dlatego podczas upałów częściej przystawiaj dziecko do piersi, a jeśli już pije coś poza mlekiem, podawaj mu więcej płynów (najlepiej wodę i herbatki dla dzieci).

Błąd 8. Brak szybkiej reakcji na niepokojące objawy
Gdy z maluchem dzieje się coś niepokojącego, próbujemy ustalić, w czym rzecz, I słusznie, jednak czasem trzeba działać szybko. Gdy podczas upału dziecko staje się rozdrażnione, zaczyna płakać albo przysypiać, trzeba NAJPIERW przenieść je w chłodniejsze miejsce, rozebrać i podać mu picie, a dopiero później zanalizować inne możliwe przyczyny takiego zachowania. Uwaga! Sucha, rozpalona skóra, nudności, przyśpieszone tętno i gorączka to objawy udaru słonecznego. Dziecku, które ma takie objawy, potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarza.

Błąd 9. Zostawianie dziecka w samochodzie "tylko na chwilę"
Rodzice robią to, gdy np. nie chcą malca budzić. To błąd, którego nie wolno popełniać o żadnej porze roku i który (zwłaszcza latem) może mieć tragiczne konsekwencje. Wnętrze pozostawionego na słońcu samochodu jest jak piekarnik i maluszek może w nim umrzeć.

Błąd 10. Przesadzenie z klimatyzacją
Dla niemowlęcia i małego dziecka nagłe zmiany temperatury są szokiem, poza tym mogą skończyć się przeziębieniem. temperatura w aucie powinna być tylko o kilka stopni niższa niż na dworze.