10 rzeczy, które musisz wiedzieć o noworodku

Noworodek nie wygląda jak pulchne bobasy z reklam, ma spore wymagania i potrafi zaskoczyć. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Urodzone o czasie maleństwo waży 2500-4000 gramów i mierzy 50-55 centymetrów, choć oczywiście zdarzają się dzieci, które są mniejsze lub większe.

A poza tym noworodek:

1 … jest jak przybysz z innej planety

Zanim przyszedł na świat, był żywiony oraz zaopatrywany w tlen przez organizm mamy. Nie musiał przejmować się chłodem, jaskrawym światłem ani głośnymi dźwiękami. Z chwilą przecięcia pępowiny zaczął funkcjonować w zupełnie nowych warunkach i potrzebuje czasu, by się do nich przystosować. Zajmie mu to mniej więcej miesiąc.

2 … wygląda jak bokser po walce.

Ma czerwoną, pomarszczoną skórę, opuchnięte powieki i spłaszczony nosek. Może mieć także siniaki i odrobinę zniekształconą, a nawet asymetryczną główkę – to pamiątki po trudach podróży przez kanał rodny. Nie przejmuj się tym. Już niedługo będzie śliczny!

3 … jest jedyny w swoim rodzaju

Ma charakterystyczny dla siebie sposób reagowania, temperament, wrażliwość. Jest absolutnie niepowtarzalny. Dlatego to, co sprawdza się w przypadku jednych bobasów (np. jakiś sposób usypiania), nie musi pomagać innym.

4 … po porodzie traci na wadze

W ciągu pierwszych dni dziecko traci na wadze nawet do 10 procent masy ciała. To dlatego, że siusia i oddaje smółkę, a jego skóra paruje. Gdy tylko nauczy się nowego sposobu jedzenia, powróci do wagi wyjściowej. Zajmie mu to prawdopodobnie do 10 dni.

5 …. śpi 16-20 godzin na dobę

Niektóre noworodki budzą się tylko wtedy, gdy są głodne. Inne robią to częściej i potrzebują noszenia na rękach. Jednak każdy noworodek zasypia i budzi się we własnym rytmie, nie odróżniając dnia od nocy.

6 …je 7- 10 razy na dobę

Noworodek ma bardzo mały żołądek i błyskawiczną przemianę materii. Domaga się jedzenia mniej więcej co 3 godziny, także w środku nocy i nad ranem.

7 … widzi, słyszy, czuje

Wszystkie zmysły noworodka już działają, choć jedne funkcjonują lepiej, a inne gorzej. Maleństwo najlepiej widzi to, co znajduje się 20 – 30 cm od jego oczu. Wszystko, co jest dalej, to dla niego rozmazana plama. Za to całkiem nieźle słyszy i potrafi rozpoznać Twój głos. Rozpoznaje także zapach mleka i potrafi rozróżnić cztery podstawowe smaki: słodki, słony, gorzki i kwaśny. Ma bardzo wrażliwą skórę – to właśnie przez nią poznaje świat. I oczywiście czuje ból.

8 … nie panuje nad swoim ciałem

Gdy dotkniesz wnętrza dłoni dziecka niewielkim przedmiotem, np. grzechotką, automatycznie zaciśnie na nim paluszki. To jednak nie znaczy, że potrafi już chwytać. Działa odruchowo i nie potrafi jeszcze kierować rękami. Nauczy się tego dopiero z czasem, a przejmowanie kontroli nad ciałem zacznie nie od rąk, a od głowy. Od pierwszych dni życia ćwiczy jej unoszenie.

9 … ma umiejętności, które pozostaną mu na całe życie

Ziewa, mruga, kicha, a nawet potrafi… przedrzeźniać! Już 2-3-dniowe maleństwo naśladuje mimikę zajmującej się nim osoby: np. tak jak ona otwiera i zamyka usta. Potrafi też zadbać o siebie: robi to… płacząc (to jego wołanie o pomoc, dlatego na płacz trzeba reagować).

10 … bardzo potrzebuje bliskości

Ciepło Twoich ramion i znajome bicie serca to coś, czego potrzebuje teraz o wiele bardziej niż pięknego pokoiku z mnóstwem zabawek i nowoczesnych akcesoriów. Uwielbia być przytulany, głaskany i delikatnie masowany.