10 zasad, od których nie ma wyjątku

Nie masz siły wykąpać dziecka albo kładziesz je później niż zwykle? Zdarza się. Są jednak zasady, których nie wolno łamać niezależnie od okoliczności.

1. Nie układaj niemowlęcia do snu na brzuchu
To zwiększa ryzyko SIDS – zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Bobas powinien leżeć w tej pozycji, by ćwiczyć unoszenie główki, jednak może to robić tylko wówczas, gdy go obserwujesz.

2. Nie pij gorącej herbaty z dzieckiem na rękach albo na kolanach
To najczęstsza przyczyna oparzeń u małych dzieci – wystarczy że maluszek sięgnie rączką w stronę kubka albo szturchnie dłoń mamy. Uwaga! Skóra niemowlęcia jest delikatniejsza iż nasza i może ją poparzyć nawet płyn, który u nas wywołałby jedynie zaczerwienienie.

3. Nie zostawiaj dziecka samego...

  • na przewijaku. Upadek z dużej wysokości jest niebezpieczny, a nigdy nie wiadomo, kiedy dziecko wykona swój pierwszy obrót.
  • w baseniku lub wannie. Wystarczy moment, by doszło do nieszczęścia, a wody wcale nie musi być dużo.
  • w samochodzie. Latem jego wnętrze błyskawicznie zmienia się w piekarnik, zimą – w zamrażalnik. Niezależnie od pory roku może się zdarzyć coś, czego nie przewidzieliśmy, np. jakiś pojazd może wjechać w tył auta.
  • ani nigdzie indziej. Dziecka nie wolno zostawiać także samego w domu (nawet gdy śpi), w wózku pod sklepem ani na podwórku. Różne rzeczy się zdarzają (wystarczy przejrzeć wiadomości) i nie wszyscy ludzie mają dobre zamiary.

4. Nie zostawiaj w zasięgu rąk dziecka tego, co niebezpieczne

  • drobnych przedmiotów. Niemowlęta i małe dzieci wkładają wszystko do buzi. Czasem to połykają. Zdarza się, że połknięty drobiazg utyka w przełyku albo wpada do dróg oddechowych. To bardzo niebezpieczne, bo niemal natychmiast może dojść do uduszenia.
  • chemikaliów. Leki i środki czystości mogą być dla dziecka śmiertelnie groźne. Dlatego trzymaj je wysoko albo w szafce pod kluczem.

5. Nie przewoź dziecka bez fotelika
Nie rób tego nawet wówczas, jeśli jedziecie niedaleko. W czasie byle stłuczki nieprzypięte dziecko wyleci z siedzenia albo czyichś kolan jak z katapulty.

6. Nie pozwalaj palić przy dziecku
Bierne palenie jest bardzo groźne dla dzieci. Dziecku, które wdycha dym papierosowy grożą częste infekcje układu oddechowego, powtarzające się zapalenia ucha środkowego, zaostrzenie alergii, astma, a nawet rak. Są jeszcze inne zagrożenia, np. opóźniony rozwój i kłopoty z koncentracją.

7. Nie pozwalaj dziecku pić z butelki na leżąco
Gdy robi to w tej pozycji, rośnie ryzyko zakrztuszenia i infekcji uszu.

8. Nie zostawiaj dziecka sam na sam ze zwierzakiem
Nawet najspokojniejszy pies lub kot może stracić cierpliwość i zrobić maluchowi krzywdę.

9. Nie zapominaj, że dzieci to szalenie dociekliwe istoty
Badają świat na wszelkie dostępne w danym momencie rozwoju sposoby, a same zakazy nie wystarczą, by je przed tym powstrzymać. Dlatego nie spuszczaj dziecka z oka.

10. Nie dawaj „do spróbowania” tego, czego dziecko nie powinno jeść
Niektóre potrawy, np. grzyby albo pokarmy, na które dziecko jest uczulone, mogą zaszkodzić, nawet jeśli maluch zje tylko odrobinę.