Higiena intymna. Jak pielęgnować chłopca, a jak dziewczynkę?

Chłopczyk czy dziewczynka? Od odpowiedzi na to pytanie zależy nie tylko kolor śpioszków, w jakie ubierzesz swoje maleństwo, ale także to, jak będzie wyglądała jego intymna toaleta.

Przewijanie maluszka i mycie intymnych okolic jego ciała to ważna sprawa, bo chodzi tu nie tylko o komfort, jaki daje czystość, ale także o zdrowie. Nieprawidłowa pielęgnacja może prowadzić do odparzeń, podrażnień, infekcji i innych kłopotów. Na szczęście można uniknąć problemów. Podpowiemy ci, jak to zrobić.

Pielęgnacja dziewczynki

 • Najważniejsza zasada: okolice intymne zawsze myj od przodu ku tyłowi, a więc od strony brzuszka w kierunku odbytu. Chodzi o to, by nie przenieść bakterii z okolic pupy do cewki moczowej i pochwy, bo to grozi infekcją.
 • Przestrzeń między wargami sromowymi większymi i mniejszymi myj bardzo delikatnie. Bądź jednak dokładna: trzeba Ją dobrze oczyścić, zwłaszcza jeśli dostanie się tam kał. Jeśli zauważysz, że wargi sromowe mniejsze są sklejone, nie próbuj ich rozdzielać. Idź z dzieckiem do lekarza.
 • Nie smaruj kosmetykami ani oliwką śluzówki, by nie niszczyć kwaśnego odczynu tej okolicy.

  Uwaga!
  Tuż po porodzie z powodu zmian hormonalnych może pojawić się obrzęk narządów płciowych, a także szklista, podbarwiona krwią wydzielina z pochwy. To zupełnie normalne. Jeżeli jednak wydzielina pojawia się później, ma nieprzyjemny zapach i/lub szarozielone zabarwienie albo pojawia się podrażnienie, idź z dzieckiem do lekarza.

Pielęgnacja chłopca

 • Najważniejsza zasada: nie odciągaj napletka. U niemal wszystkich chłopców, którzy nie skończyli jeszcze roku, napletek jest wąski, ściśle przylega do żołądzi i odsłania jedynie ujście cewki moczowej. To normalne. Zsuwanie go na siłę może doprowadzić do powstania pęknięć, a później blizn, które sprawią, że skóra będzie mniej elastyczna i napletek w ogóle nie będzie chciał się zsuwać. Podczas mycia jedynie delikatnie odsłoń ujście cewki moczowej.
 • Dokładnie myj mu siusiaka i mosznę, pamiętając o wszystkich zakamarkach (zanieczyszczenia gromadzą się także pod siusiakiem i wokół worka mosznowego).
 • Usuwaj białą wydzielinę (mastkę), która zbiera się na krawędzi napletka. Jest pożywką dla bakterii. Uwaga! Jeśli mocz zbiera się pod napletkiem (na końcu prącia tworzy się wówczas coś w rodzaju balonika), siusiak jest zaczerwieniony, obrzęknięty, pojawia się ropna wydzielina, idź z dzieckiem do ekarza.

Niezależnie od płci dziecka:

 • Do mycia używaj jednorazowego wacika nawilżonego letnią, przegotowaną wodą. Mydła (koniecznie przeznaczonego dla niemowląt) używaj tylko wówczas, gdy dziecko zrobi kupę. Możesz też korzystać z nawilżanych chusteczek, które przed użyciem warto ogrzać w dłoni.
 • Płucz i susz. Po oczyszczeniu wszystkich zakamarków i fałdek opłucz skórę czystą wodą, by nie zostały na niej reszki mydła, a potem delikatnie ją osusz.
 • Zabezpieczaj skórę kremem. Warstewka kremu ochronnego zabezpiecza skórę przed wilgocią i tarciem.
 • Często zmieniaj pieluszki. Nie czekaj aż będą spuchnięte od moczu. Koniecznie przewijaj dziecko za każdym razem gdy zrobi kupę.
 • Pamiętaj o wietrzeniu. Najlepszym – poza wodą – „kosmetykiem” dla niemowlęcia jest świeże powietrze. Kilka razy dziennie pozwól maluszkowi poleżeć kilka minut bez pieluszki.