Jak nie dopuścić do odparzeń? Co zrobić, gdy już się pojawią?

Odparzenie to nic przyjemnego: boli i piecze tak, jakby pod pieluszką był pożar. Jak pomóc dziecku?

Ze względu na ciepło, wilgoć i brak dostępu powietrza, skóra pod pieluszką jest wyjątkowo podatna na odparzenia. Podpowiadamy, jak sobie z tym radzić.

Zapobieganie odparzeniom
Łatwiej zapobiegać niż leczyć, dlatego:

 • Często zmieniaj pieluszki. Przewijaj dziecko tyle razy, ile tego potrzebuje, a więc nawet kilkanaście razy dziennie. Rób to także przed ułożeniem go do snu, zaraz po przebudzeniu i natychmiast po tym, jak zrobi kupę.
 • Starannie myj okolice pupy. Rób to wodą i mydłem dla niemowląt. Po oczyszczeniu wszystkich zakamarków i fałdek opłucz skórę czystą wodą, by nie zostały na niej reszki mydła, a potem delikatnie ją osusz. Możesz także skorzystać z nawilżanych chusteczek dla niemowląt.
 • Wietrz. Pozwól maluszkowi poleżeć kilka minut bez pieluszki. A gdy już ją założysz, zapnij ją tak, by między jej krawędź a brzuszek malca dało się włożyć 2 palce.
 • Zabezpiecz skórę kremem. To ważne, bo warstewka kremu przeciw odparzeniom wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry i zabezpiecza ją przed wilgocią, otarciami oraz innymi czynnikami, które mogą drażnić.
 • Nie eksperymentuj z pieluszkami. Choć wyglądają podobnie, różnią się od składem materiałów, z których zostały wykonane. Jeśli dziecko dobrze toleruje pieluchy, które nosi, nie zmieniaj ich.

Leczenie odparzeń
Do odparzeń dochodzi najczęściej, gdy dziecko choruje (np. ma biegunkę lub infekcję układu moczowego), przyjmuje antybiotyki, ząbkuje, jest w trakcie zmieniania diety, choruje albo miał niedawno szczepienie, słowem: gdy dzieje się coś nietypowego. Kłopoty mogą jednak pojawić się także bez żadnej wyraźnej przyczyny. Co robić?

 • Nie lekceważ zmian na skórze. Na początku są na ogół niewielkie i obejmują jedynie najbliższe sąsiedztwo odbytu. Pozostawione samym sobie mogą jednak rozszerzyć się na narządy płciowe, pachwiny i podbrzusze czyli wszystkie fragmenty ciała, które są schowane pod pieluszką, a nawet te, które są poza nią.
 • Jeszcze częściej przewijaj dziecko. Nie czekaj aż pieluszka spuchnie od moczu.
 • Nie wycieraj maluszka ręcznikiem. Osuszaj skórę delikatnie dotykając jej miejsce przy miejscu tetrową pieluszką.
 • Pozwól dziecku poleżeć bez pieluszki trochę dłużej niż zwykle. Dzięki dostępowi świeżego powietrza skóra zagoi się szybciej a pozostałe po myciu resztki wilgoci wyparują.
 • Smaruj pupę kremem lub maścią przeciwko odparzeniom. Takie preparaty nie tylko zabezpieczają skórę przed wilgocią i tarciem, ale także łagodzą podrażnienia i świąd oraz przyspieszają gojenie.

Kiedy do lekarza?

Idź z dzieckiem do lekarza, jeśli:

 • Po 2-3 dniach domowej kuracji zmiany nie wycofują się a skóra wciąż wygląda nieładnie.
 • Zmiany się zaostrzają: skóra się łuszczy, pojawiają się na niej pęcherze, ropne guzki lub nadżerki. Zdarza się, ze podrażniona skóra nadkaża się bakteriami lub/i drożdżakami, co prowadzi do bolesnych, sączących się a nawet ropiejących zmian.
 • Zmiany są wyjątkowo duże albo często nawracają.

  Uwaga!
  Gdy dziecko ma oparzenia, nie stosuj na własną rękę żadnych maści przeciwzapalnych, zwłaszcza jeśli zawierają sterydy. Nawet jeśli kiedyś już pomogły Twojemu smykowi albo świetnie się sprawdzają w przypadku malca przyjaciółki, mogą spowodować skutek przeciwny do oczekiwanego: zmiany zamiast zniknąć, zaostrzą się.