3 ważne pytania o jesienne spacery

Jesienią podwórka, place zabaw i parki pustoszeją, a przecież dzieci potrzebują spacerów o każdej porze roku. Co tak bardzo niepokoi rodziców?

Gdy się ma małe dziecko, nawet proste sprawy zaczynają się komplikować. Wyjść na dwór w czasie deszczu, czy lepiej zostać w domu? Jak ubrać malucha, jeśli pogoda co chwilę się zmienia? Co robić, gdy maluch przemarznie? Odpowiadamy na pytania, które najczęściej zadają sobie rodzice małych dzieci.

1. Czy warto wychodzić z dzieckiem na spacer, gdy pogoda jest brzydka albo maluch ma katar?

Oczywiście, bo dzięki temu maluch się hartuje i przyzwyczaja do funkcjonowania w różnych (a nie wyłącznie idealnych) warunkach, na przykład w czasie deszczu, który w naszej szerokości geograficznej nie jest przecież niczym dziwnym. Nie ma powodu, by siedzieć w domu także wówczas, gdy wieje wiatr (oczywiście zwykły, a nie zrywająca dachy wichura), bo i on jest czymś, z czym dziecko powinno się zetknąć.
Katar (o ile dziecko nie ma gorączki) także nie jest przeszkodą, by wyjść z domu. Przeciwnie: na świeżym powietrzu zakatarzonemu dziecku łatwiej się oddycha.
Nie ma jednak sensu robić niczego na siłę. Jeśli na dworze jest wyjątkowo nieprzyjemnie, a spacer miałby być katorgą, lepiej go sobie darować. Najważniejsze, by nie rezygnować z niego zbyt często i zbyt pochopnie.

2. Jak ubierać dziecko, gdy pogoda jest w kratkę?

Mówi się, że nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania. Dużo w tym racji, ale co robić, gdy pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie: raz jest ładnie, a po chwili zaczyna padać i robi się chłodniej? Pediatrzy radzą, by ubierać dziecko na cebulkę, a więc tak, by w każdej chwili można było zdjąć lub dołożyć jedną warstwę (np. bezrękawnik).
Pamiętaj także o czapce osłaniającej uszy, chustce na szyję i o tym, że dziecko, które jedzie w wózku, marznie szybciej niż malec, który biega i wspina się na drabinki.
Pamiętaj także o „ubraniu” buzi, czyli zabezpieczeniu jej kremem ochronnym na każdą pogodę. Skóra malucha jest tak wrażliwa, że mogą ją drażnić nawet chłodne podmuchy wiatru.

3. Co zrobić, jeśli na spacerze maluch zmarznie albo przemoczy nóżki?

Jeśli dziecko zmarznie albo wejdzie do kałuży i przemoczy buciki, trzeba wrócić do domu i zrobić mu ciepłą (ale nie gorącą!) kąpiel. Warto też dać maluchowi coś ciepłego do picia, założyć grube skarpetki i podać preparat z witaminą C.