Mycie głowy dziecka - 7 sprawdzonych sposobów

Twoje dziecko nie znosi, gdy myjesz mu głowę? Spróbuj to zmienić.

Mały człowiek nie ma pojęcia dlaczego trzeba myć głowę. Wie tylko, że nie cierpi, gdy woda spływa mu po buzi, a piana dostaje się do oczu.

1. Bądź oazą spokoju. Jeśli będziesz spokojna, Twoje szanse na umycie dziecku głowy bez łez wzrosną. Staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów i nie denerwuj się, gdy nie wszystko idzie gładko.

2. Mów, śpiewaj, rozśmieszaj. Słowem rób wszystko, by dziecko skupiło się na Tobie, a nie swojej główce.

3. Kup odpowiedni szampon. Taki, który nie szczypie w oczy, jest łagodny, odpowiedni do wieku dziecka i łatwo się spłukuje, dzięki czemu mycie włosów trwa zbyt długo. Ważne jest także to, by włosy po myciu łatwo się rozczesywały.

4. Uważaj, by nie pochlapać buzi. Dzieci tego nie lubią, dlatego bądź ostrożna. Co może pomóc?
– Kubeczek albo mała konewka. Dzieci często boją się prysznica, lepiej więc polewać im główkę wodą z niewielkiego naczynia.
– Rondo kąpielowe. W sklepach z akcesoriami dla dzieci można kupić rondo kąpielowe, wykonane z miękkiego tworzywa, które dopasowuje się do głowy dziecka.
– Okularki pływackie. Starszym dzieciom może się to spodobać. Warto spróbować.
– Osłanianie buzi. Starszy malec może chronić buzię przyciskając do niej złożony ręcznik.

5. Zrób z mycia głowy zabawę
Postaraj się, by kąpiel (a więc i mycie głowy) kojarzyło się dziecku z frajdą. Zabierz do wanny zabawki kąpielowe, lejek, sitko, zrób maluszkowi czapkę z piany i pokaż mu w lusterku jak wygląda. Pobawcie się w mycie włosów zabawkom to pomoże dziecku zrozumieć, o co chodzi z tym myciem głowy. Możecie także bawić się w domowy salon fryzjerski.

6. Wybierz się z maluchem na basen
Oswojonemu z wodą brzdącowi łatwiej pogodzić się z tym, że kilka kropelek spada czasem na buzię.

7. Zmień dziecku fryzurkę
Krótkie włoski myje się szybciej i łatwiej się je rozczesuje.