10 sztuczek, które ułatwiają pielęgnację niemowlęcia

Dziecko można przewijać i pielęgnować nawet na kolanie, jednak sprytne sposoby i dobrze wyposażony kącik do pielęgnacji ułatwią Ci zadanie.

Pielęgnacja niemowlaka zajmuje sporo czasu, dlatego warto ją sobie ułatwić. Przyda Ci się stabilny przewijak z podniesionymi brzegami (możesz go umieścić na komodzie, łóżeczku lub na stelażu) oraz półka lub szuflada na kosmetyki i akcesoria.

Poza tym:

1. Urządź misiom przeprowadzkę

Rodzina pluszowych misiów i niepotrzebne akcesoria utrudniają nawet zupełnie proste zabiegi. Dlatego dbaj o to, by w kąciku, w którym pielęgnujesz maluszka, było tylko to, co niezbędne.

2. Sprawdź, czy masz pod ręką wszystko, czego potrzebujesz

Zanim zabierzesz się za przewijanie, kąpiel czy cokolwiek innego, przygotuj wszystko, czego będziesz używać (np. czyste pieluszki, kosmetyki, waciki itd). Dziecka nie można zostawić samego na przewijaku ani w wanience nawet na moment.

3. Zrób sobie ściągę

Jeśli zdarza Ci się zapomnieć np. o smarowaniu pupy dziecka kremem przeciwko odparzeniom, przyklej w widocznym miejscu kolorową karteczkę, która Ci o tym przypomni nawet wówczas, gdy będziesz przewijać maluszka o 4 nad ranem. Dzięki temu dziecko uniknie odparzeń, a Ty dodatkowych zadań, związanych z leczeniem podrażnionej skóry.

4. Sprawdź, co jest dla Ciebie najwygodniejsze

Niektóre mamy wolą kosmetyki z dozownikiem, inne z zarętką z wieczkiem. Jedne lubią korzystać z nowoczesnych akcesoriów, takich jak antypoślizgowy wkład do wanienki czy organizer na pieluszki, innym dodatkowe przedmioty tylko przeszkadzają. Sprawdź, co w Twoim przypadku sprawdza się najlepiej i trzymaj się tego niezależnie od rad udzielanych przez inne mamy.

5. Dobrze wybieraj kosmetyki

Postaw na preparaty wielozadaniowe typu 2 w 1 oraz linie wzajemnie się uzupełniających kosmetyków dla niemowląt (np. krem do pupy, szampon płyn myjący 2 w 1, mleczko nawilżające lub balsam, krem ochronny do buzi).

6. Nie wykonuj gwałtownych ruchów

To jasne, że na początku pielęgnacja dziecka nie jest łatwa, jednak staraj się trzymać nerwy na wodzy. Jeśli dziecko się przestraszy i zacznie płakać, będzie Ci jeszcze trudniej.

7. Mów do dziecka

Rób to, gdy je przewijasz, kąpiesz, ubierasz, myjesz mu buzię itd. Dzięki temu bobas skupi się na Tobie, a nie na przykład na waciku, który znalazł się podejrzanie blisko oka. Co mówić? Cokolwiek! Najlepiej odpowiadaj mu o tym, co właśnie robicie ("A teraz smarujemy balsamem nóżki. Jedna nóżka… Druga nóżka…" etc). Jeśli wolisz, możesz śpiewać albo robić miny. Najważniejsze jest to, by robić coś, co sprawi, że maluszek będzie patrzył na Twoją twarz.

8. Obcinaj paznokcie, gdy maluch śpi

Paznokcie niemowlęcia rosną szybko i są ostre jak kocie pazurki. By maleństwo nie podrapało sobie buzi, trzeba je często obcinać, ale dziecko nie musi o tym wiedzieć: możesz to robić, gdy śpi.

9. Wkładaj dziecko do wanienki bokiem

Rób to tak, by widziało, co się dzieje. Dzięki temu nie jest zaskoczone nagłym kontaktem z wodą.

10. Myj dziecku główkę pod koniec kąpieli

Dzieci często nie przepadają za myciem włosów. Jeśli to zrobisz pod koniec kąpieli, główkę będzie można szybko wytrzeć. To ważne także dlatego, że właśnie przez nią bobas najszybciej traci ciepło.