10 rzeczy, które trzeba wiedzieć o śnie niemowlaka

Dlaczego niemowlę budzi się w nocy I czy da się coś z tym zrobić? Dlaczego lepiej nie usypiać go na rękach? Co jeszcze warto wiedzieć o śnie bobasa?

Spokojny, wystarczająco długi sen jest dla dziecka jeszcze ważniejszy niż dla nas, dorosłych.

1. Sen to nie tylko odpoczynek
Podczas snu w organizmie dziecka zachodzi wiele ważnych procesów. Ma wpływ na każdy układ organizmu, także immunologiczny, dlatego jeśli dziecko nie śpi wystarczająco dużo, spada jego odporność: jest bardziej podatne na infekcje i różne inne choroby.
A poza tym:

2. Podczas snu dzieci rosną...
Podczas snu, zwłaszcza tuż po zaśnięciu, kiedy sen jest bardzo głęboki, wydziela się najwięcej hormonu wzrostu.

3. … i stają się mądrzejsze.
Gdy dziecko śpi, jego mózg jeszcze raz odczytuje wszystko, co zapisał w ciągu dnia i porządkuje zgromadzone dane. Pobudzane są także te obszary, z których malec nie korzystał w ciągu dnia. Dzięki temu będą gotowe do pracy, gdy zacznie ich potrzebować.

4. Noworodki zasypiają się i budzą we własnym rytmie.
Najważniejszy powód nocnych pobudek: pusty brzuszek. Maleństwo domaga się w nocy jedzenia, bo nie ma innego wyjścia: błyskawicznie rośnie i potrzebuje stałego dopływu kalorii (mniej więcej co 3 godziny).

5. Z czasem wzorzec snu się zmienia…
Po 4-6 tygodniach dziecko na ogół samo ustala sobie jedną dłuższą przerwę na sen. Niestety, nie zawsze nocną.

6. … a my możemy mieć na to wpływ
Kilkumiesięczne dziecko powinno już więcej spać w nocy, a mniej w ciągu dnia.Trzeba jednak je tego nauczyć. Gdy dziecko obudzi się po drzemce w ciągu dnia, baw się z nim, rozmawiaj. Gdy obudzi się w środku nocy, nakarm je i jeśli trzeba przewiń, ale nie daj się wciągnąć w zabawę i nie zapalaj mocnego światła.

7. Rytm dnia i rytuały to podstawa
By dziecko mogło spokojnie spać, warto je budzić i układać do snu o stałych porach. Bardzo ważne są także wieczorne rytuały: na przykład kąpiel, przebieranie w piżamkę, kołysanka. Dzięki nim, dziecko z czasem zaczyna się orientować, że właśnie tak kończy się dzień i że zbliża się pora odpoczynku.

8. Każde dziecko ma inne zapotrzebowanie na sen
To widać już u noworodków. Jednym wystarczy 16 godzin snu na dobę, inne potrzebują prawie 20. Ze starszymi dziećmi jest podobnie. Przyjmuje się, że noworodek śpi około 16 godzin na dobę , półroczny malec – 14 i pół, roczny około 12. Ale nie można tego traktować dosłownie, bo każde dziecko jest inne i nie da się go zmusić, by spało więcej niż potrzebuje.

9. Usypianie przy piersi to zły pomysł
Po pierwsze, dziecko szybko się do tego przyzwyczaja i potem nie może zasnąć we własnym łóżeczku. Po drugie, ssie nie tylko wtedy, gdy jest głodne, ale też dlatego, że to uspokaja. Jeśli zje za dużo, będzie je bolał brzuszek, a wtedy powstanie błędne koło: zacznie ssać jeszcze intensywniej, co sprawi, że brzuszek będzie bolał bardziej.

10. Możesz sprawdzić czy twoje dziecko śpi wystarczająco długo
Przyjrzyj mu się: jeśli dobrze przybiera na wadze, jest pogodne, ma apetyt i ochotę za zabawę, wszystko jest w porządku.