Skóra niemowlęcia jest inna niż nasza

Sprawdź, czym skóra niemowlęcia różni się od naszej i co z tego wynika.

Nawet zupełnie zdrowa skóra niemowlaka jest o wiele bardziej wrażliwa niż skóra osoby dorosłej. To dlatego, że jest cieńsza, bardziej przepuszczalna i mniej elastyczna niż nasza. Łatwiej przenikają przez nią substancje drażniące i toksyczne, szybciej się wysusza, częściej ulega podrażnieniom i infekcjom. Właśnie dlatego wymaga wyjątkowo troskliwej pielęgnacji i specjalnych kosmetyków.

O czym trzeba pamiętać?

Przede wszystkim bądź ostrożna.

Uważaj aby w trakcie pielęgnacji mechanicznie nie uszkodzić skóry dziecka. Obetnij krótko paznokcie i zdejmij pierścionki. Bądź delikatna i ostrożna podczas zabiegów.

Używaj wyłącznie łagodnych produktów przeznaczonych dla niemowląt

Kosmetyki, którymi myjesz i smarujesz dziecko, powinny być dobrej jakości i mieć jak najmniej intensywny zapach. Nie przesadzaj z ich ilością ani tym bardziej z nimi nie eksperymentuj (np. nie zmieniaj ich bez potrzeby). Używaj wyłącznie atestowanych produktów przeznaczonych dla niemowląt.

Nawilżaj i natłuszczaj

Jeśli Twoje dziecko ma suchą skórę, używaj emolientów, czyli preparatów, które dodaje się do kąpieli lub aplikuje na skórę po to, by trwale ją nawilżyć (tworzą na niej cieniutką warstwę ochronną zapobiegającą wysychaniu). To ważne, bo sucha skóra to większe ryzyko mikrouszkodzeń i otarć (a uszkodzona skóra to otwarte wrota dla drobnoustrojów).

Osuszaj skórę delikatnie

Delikatna skóra niemowlęcia nie lubi energicznego wycierania. Lepiej osuszać ją przykładając ręcznik miejsce przy miejscu.

Wybieraj ubranka z miękkich, naturalnych tkanin

Najlepiej te, które uszyto z delikatnej, rozciągliwej bawełny. Falbanki, ostre szwy, a nawet metki mogą drażnić skórę.

Często zmieniaj pieluszki

Gdy są spuchnięte od moczu albo wypełnione czymś jeszcze, mocno drażnią skórę. Przewijaj dziecko tak często, jak tego potrzebuje i nie zapominaj o kremie do pielęgnacji pupy.

Szczególnie troskliwie pielęgnuj wcześniaka

Niedojrzałość skóry wcześniaka sprawia, że jest ona jeszcze bardziej wrażliwa i przepuszczalna niż w przypadku dzieci urodzonych o czasie. A to oznacza m.in. że jeszcze szybciej się wychładza, jeszcze łatwiej przenikają przez nią szkodliwe substancje czy drobnoustroje i jest jeszcze mniej odporna na uszkodzenia ( zwłaszcza przez pierwsze 2, 3 tygodnie życia po przyjściu na świat, bo po tym czasie staje się już prawie taka sama jak u donoszonych noworodków).