Zmiana pieluchy dla opornych – prosta instrukcja dla niewtajemniczonych

Zanim Wasze dziecko zacznie korzystać z nocnika, zmienicie ich całe sterty. Jednak to pierwsze przewijanie wydaje się skomplikowaną operacją.

Za kilka tygodni będziecie przewijać brzdąca z zamkniętymi oczami, w półśnie, rozmawiając z kimś przez telefon. Z czasem nie zauważycie nawet, kiedy „niespodzianka” zniknęła i została zastąpiona czystą, suchą pieluszką. Ale nim zostaniecie mistrzami świata w przewijaniu, musicie trochę potrenować. Oto kilka zasad, które pomogą Wam jeszcze szybciej nauczyć się zmieniania pieluszki:

Przygotuj sobie miejsce i ekwipunek. Potrzebujesz płaskiej, bezpiecznej powierzchni (przewijak, łóżko, kocyk na dywanie), czystej pieluszki, mokrych chusteczek i kremu do pupy.

Rozbierz malca. Wystarczy, że rozepniesz pajacyk – potrzebujecie tylko dostępu do pośladków – maluszek nie musi więc być na golasa.

Rozepnij zużytą pieluszkę, unieś delikatnie pupę malucha do góry (nie wolno ciągnąć za nóżki do góry!), wysuń spod niej brudną pieluszkę i odłóż w bezpiecznej odległości (starsze niemowlaki mogą chcieć po nią sięgnąć – skutki odbezpieczenia zużytej pieluszki możecie sobie wyobrazić!). Gdy nabierzesz wprawy, szybciutko zwiń i zaklej zużytą pieluchę, zamieniając ją w niegroźny pakunek.

Przetrzyj okolice krocza wilgotną chusteczką. Uwaga na chłopców! Zdarza się, że robią siusiu właśnie w tym momencie, gdy leżą z gołymi nóżkami! Wtedy do przebrania jest także rodzic.

Jeśli malec mocno się zabrudził – nie ma wyjścia – trzeba wziąć smyka pod pachę i umyć pupę pod wodą. Inaczej zużyjecie opakowanie chusteczek, a dziecko i tak nie będzie czyste.

Umytą pupę smaruj cieniutką warstwą kremu przeciw odparzeniom.

Podnieś pupę dziecka, wsuwając pod nią całą dłoń, drugą ręką wsuń czystą pieluszkę. Przełóż jej przednią część pomiędzy nóżkami dziecka, zapnij rzepy po bokach i gotowe. Prawda, że nie było tak trudno? Wystarczy jeszcze umieścić ruchliwe nóżki w pajacyku, pozapinać napy i przytulić malca.

Nie zapomnij o tajemnej sztuczce rodziców! Mów do dziecka w czasie zmiany pieluchy. Możesz opowiadać o tym, co robisz, śpiewać, naśladować odgłosy zwierząt, mówić wierszyk. Cokolwiek przyjdzie Ci do głowy. Czemu to takie ważne? Maleńkie niemowlaki zazwyczaj grzecznie leżą w czasie zmiany pieluszki, ale już te starsze… wiedzą, że mogą przekręcić się na bok, chwycić krem przeciw odparzeniom, a nawet przewrócić się na brzuch i popełznąć w przeciwnym kierunku. A jeśli rodzic robi coś ciekawego – leżą spokojnie. I najważniejsze! Zmiana pieluchy to nie tylko pielęgnacyjna konieczność. To także okazja do przytulania, masażu, całusów i łaskotek. Wykorzystuj każdą możliwość nawiązywania bliskiej więzi z dzieckiem. Dziecko rozwija się lepiej, gdy czuje, że jest kochane.