Bezpieczny maluch w podróży

Rodzicielstwo to jedna z najpiękniejszych z dróg w życiu każdego człowieka - wspaniała podróż, w której podążasz za swym dzieckiem, wspierasz je i dzielisz z nim wszystkie radości. Spraw, by każda Wasza wspólna podróż była bezpieczna.

Co powinno znaleźć się w samochodowej apteczce?

Najlepiej, abyśmy nigdy nie musieli jej użyć, jednak na wszelki wypadek apteczkę w swoim aucie powinien mieć każdy kierowca. Co warto do niej włożyć?

Wyruszając w podróż, zawsze mamy nadzieję, że będzie ona bezpieczna i skończy się w wyznaczonym celu. I oby tak było. Mądre przysłowie mówi jednak, że przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego rozsądny kierowca powinien mieć w swoim samochodzie apteczkę.

„Najprostszym rozwiązaniem jest kupić gotową apteczkę, ale warto zapoznać się z tym, co się w niej znajduje a co najważniejsze, żeby mieć wiedzę, jak można znajdujących się tam elementów użyć. Szkolenia z pierwszej pomocy mogę się przydać w każdej sytuacji życiowej i nauki w tym temacie nigdy zbyt wiele”, radzi Radosław Jaskulski, trener doskonalenia techniki jazdy SKODA Auto Szkoła.

Czy posiadanie apteczki samochodowej jest obowiązkowe?

Tak, ale tylko dla niektórych środków transportu. Zgodnie z polskim prawem apteczka musi znaleźć się w takich pojazdach jak: autobus, taksówka, samochód ciężarowy przewożący osoby, pojazd silnikowy przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania. Niestety ani polskie, ani unijne przepisy nie obligują kierowców pozostałych pojazdów do przewożenia w aucie apteczki. Warto jednak ją mieć. Dlaczego? Ponieważ zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym każdy kierowca, który jest uczestnikiem wypadku drogowego, jest zobowiązany do udzielenia pomocy rannym, a brak takiej interwencji jest wykroczeniem, za które grozi kara. Jak zatem udzielić komuś pomocy, jeśli nie ma się żadnych potrzebnych do tego akcesoriów, jak choćby bandaż czy opaska uciskowa? No właśnie, dlatego mądry i odpowiedzialny kierowca ma w swoim aucie dobrze wyposażoną apteczkę.

Wyposażenie apteczki samochodowej

Apteczkę możesz kupić już gotową w aptece lub sklepie albo skompletować ją samemu. Jeśli wybierzesz drugą opcję, pamiętaj o tym, by apteczka była odpowiednio oznaczona tak, by każdy od razu wiedział, co znajduje się w środku. Możesz nakleić na nią biały krzyżyk na czerwonym tle i napis „Apteczka”. Nie mniej ważne jest jej wnętrze, w którym powinny znaleźć się:

 • plastry z opatrunkiem,
 • plaster bez opatrunku,
 • bandaże elastyczne i zwykłe,
 • sterylne kompresy gazowe,
 • opaska elastyczna,
 • środek dezynfekujący (np. jodyna),
 • instrukcja udzielania pierwszej pomocy,
 • ustnik do wykonania sztucznego oddychania metodą usta-usta,
 • lateksowe rękawiczki ochronne (przynajmniej jedna para),
 • koc z foli termoizolacyjnej,
 • chusta trójkątna,
 • nożyczki.

W apteczce lepiej nie przewozić leków, bo większość z nich wymaga specjalnego sposobu przechowywania (np. niskiej temperatury), a w aucie tabletki czy syropy byłyby narażone na przegrzanie. Ponadto należy pamiętać, że przy udzielaniu pierwszej pomocy nie można podawać rannym żadnych farmaceutyków. Warto natomiast co jakiś czas robić przegląd zawartości apteczki i ją uzupełniać.