Bezpieczny maluch w podróży

Rodzicielstwo to jedna z najpiękniejszych z dróg w życiu każdego człowieka - wspaniała podróż, w której podążasz za swym dzieckiem, wspierasz je i dzielisz z nim wszystkie radości. Spraw, by każda Wasza wspólna podróż była bezpieczna.

Auto rodzinne – jakie powinno być?

Gdy na świecie pojawia się dziecko, wiele się zmienia. Potrzebne są nowe ubranka, pokoik dla malucha, zabawki, a często też nowy samochód. Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta rodzinnego?

Wyjazd na wakacje, na weekend za miasto czy do dziadków z małym dzieckiem to czasem prawdziwa wyprawa. Trzeba zadbać o to, by przebiegała nie tylko bezpiecznie, lecz także komfortowo dla wszystkich pasażerów. W takim wypadku designerski sportowy samochód czy auto w wersji mini to niekoniecznie dobry pomysł. Czym zatem kierować się przy zakupie auta rodzinnego?

6 cech, którymi powinien odznaczać się samochód rodzinny

1. Bezpieczeństwo. Kiedy zostaje się rodzicem, nie jest się odpowiedzialnym wyłącznie za siebie, lecz także za małego człowieka, dlatego bezpieczeństwo to absolutnie najważniejsza cecha, jaką powinien posiadać samochód rodzinny. Oglądając auta, zwróć więc przede wszystkim uwagę na to, jak dany model wypadł w testach zderzeniowych i w jakie systemy wspomagające jest wyposażony. Jeśli kupujesz samochód używany, koniecznie sprawdź też, czy układ hamulcowy działa prawidłowo, a pasy bezpieczeństwa nie są uszkodzone lub wadliwe. Warto również rozważyć zakup samochodu z poduszkami powietrznymi dla wszystkich pasażerów.

2. Baza Isofix. Pamiętaj, że w aucie będziesz musiała zamontować fotelik samochodowy, a najłatwiej zrobić to za pomocą bazy Isofix, dlatego zanim kupisz samochód, sprawdź, czy posiada on takie mocowanie. W przypadku nowych aut nie będzie to problemem, bowiem wszystkie samochody wyprodukowane po 2007 roku mają tę bazę, Jeśli jednak kupujesz używany starszy model, sprawdź, czy będziesz mogła bez trudu zamontować tam fotelik.

3. Przestronność. Jeśli jako para po prostu wsiadaliście do samochodu z jednym małym plecakiem i ruszaliście przed siebie, to gwarantujemy, że po narodzinach dziecka to się zmieni. W krótką podróż z brzdącem trzeba zabrać znacznie więcej rzeczy. Przede wszystkim fotelik samochodowy, w którym będzie podróżował brzdąc, pieluszki, butelkę, jedzenie, jakieś zapasowe ubranko na tzw. wszelki wypadek, i oczywiście pluszowego przyjaciela dziecka, który czasem wcale nie jest taki mały. Na dłuższy wyjazd rzeczy jest jeszcze więcej – ciuszki, kosmetyki, kaszki, słoiczki z jedzeniem, zabawki, wózek itd. Żeby udało Wam się zmieścić to wszystko, a jednocześnie, by podróż dla wszystkich pasażerów była komfortowa, warto rozejrzeć się za przestronnym autem z dużym bagażnikiem. Na większy samochód postaw też wtedy, jeśli wkrótce planujecie jeszcze bardziej powiększyć rodzinę.

4. Ekonomiczność. Wraz z pojawieniem się dziecka, pojawiają się także nowe wydatki i jest ich całkiem sporo – łóżeczko, wózek, ubranka, kosmetyki, zabawki itd. Aby ich nie pomnażać, kupując samochód, zdecyduj się na taki, który będzie tani w utrzymaniu i nie będzie palił jak smok. Samochody z nieco gorszymi parametrami spalania są oczywiście nieco tańsze, ale prawdopodobnie pieniądze, które zaoszczędzisz na kupnie takiego auta, szybko wydasz na benzynę. Kupując samochód używany, koniecznie sprawdź jego stan techniczny, by nie okazało się, że będziesz musiała jechać nim prosto do mechanika i wymienić połowę części.

5. Wygoda. Ma ogromne znaczenie, zwłaszcza przy dłuższej podróży, np. na wakacje. Dlatego przed kupnem samochodu, warto wsiąść do niego razem z rodziną i samemu sprawdzić, czy zarówno miejsca kierowcy, jak i pasażerów są wygodne. Zwróć też uwagę na to, czy w danym modelu auta łatwo będzie Ci włożyć dziecko do fotelika, a potem z niego wyjąć.

6. Udogodnienia dla rodzin z dziećmi. Producenci samochodów w tzw. modelach rodzinnych oferują także wiele udogodnień dla rodzin z dziećmi. Choć może nie są to obowiązkowe elementy wyposażenia, to z pewnością warto się nad nimi zastanowić, bo mogą znacznie zwiększyć komfort podróżowania i funkcjonalność auta. Co więc może się przydać? Na pewno blokada przedniej poduszki powietrznej – bez tego nie będziesz mogła przewozić dziecka w foteliku na przednim siedzeniu. Blokada otwierania drzwi sprawi, że nie będziesz musiała się martwić, że dziecko podczas podróży nie chwyci za klamkę i nie otworzy drzwi. Głośniki grające z tyłu pozwolą Ci ukołysać malucha do snu jego ulubioną kołysanką, podczas gdy Ty z przodu auta będziesz mogła spokojnie skupić się na prowadzeniu. Każdy rodzic przyzna także, że uchwyty na kubki są po prostu nie do przecenienia podczas podróży z dzieckiem – lepiej wszakże zbierać po maluchu puste opakowania po napojach niż czyścić całą tapicerkę z rozlanych soczków i herbatek.