Bezpieczny maluch w podróży

Rodzicielstwo to jedna z najpiękniejszych z dróg w życiu każdego człowieka - wspaniała podróż, w której podążasz za swym dzieckiem, wspierasz je i dzielisz z nim wszystkie radości. Spraw, by każda Wasza wspólna podróż była bezpieczna.

Bezpieczna jazda po zmroku

W okresie jesienno-zimowym ściemnia się znacznie wcześniej niż latem, a tym samym warunki do prowadzenia auta stają się trudniejsze. Co zrobić, by bezpiecznie dotrzeć do celu?

Wyjeżdżasz rano do pracy i jeszcze jest ciemno lub pierwsze promienie słońca nieśmiało wyglądają zza horyzontu, a gdy wychodzisz z pracy, jest już ciemno. Znasz to? Na pewno. W naszej szerokości geograficznej słońca w ogóle jest jak na lekarstwo, a jesienią i zimą dzień jest szczególnie krótki. Wpływa to m.in. na warunki, w jakich musimy prowadzić samochód. Co możemy zrobić, by po zmroku czuć się bezpiecznie na drodze?

Jazda samochodem po zmroku? Zachowaj ostrożność!

Na bezpieczeństwo jazdy po zmroku masz wpływ, jeszcze zanim wsiądziesz do auta. Wystarcz, że zadbasz o czystość świateł. Coraz częściej w samochodach stosuje się też różne różnych asystentów dotyczących świateł np. włączające światła mijania z dziennych, kiedy natężenie światła spadnie poniżej poziomu, który przewidział inżynier. Nowsze rozwiązania zmieniają również światła drogowe i mijania podczas jazdy poza terenem zabudowanym. Najnowsze potrafią wyciąć strumień światła, żeby nie oślepić jadących z przeciwka lub przed nami. Kupując auto rodzinne, warto zwrócić uwagę, czy wybrany model ma takie udogodnienia.
Jeśli używasz okularów do jazdy samochodem, zadbaj o ich idealny dobór. Jeżeli odczuwasz duży dyskomfort w trakcie mijania się z autem jadącym z przeciwka i czujesz się oślepiony jego światłami, to podczas mijania zamknij oko od środka drogi, a po minięciu je otwórz. Jadąc wąską krętą drogą, możesz włączyć światła przeciwmgielne, które oświetlą pobocze, ale pamiętaj, że ich używanie może być ukarane mandatem.