Bezpieczny maluch w podróży

Rodzicielstwo to jedna z najpiękniejszych z dróg w życiu każdego człowieka - wspaniała podróż, w której podążasz za swym dzieckiem, wspierasz je i dzielisz z nim wszystkie radości. Spraw, by każda Wasza wspólna podróż była bezpieczna.

10 rzeczy, które każdy rodzic musi mieć w aucie

Niektóre są absolutnie obowiązkowym wyposażeniem auta każdego rodzica, inne nie są niezbędne, ale z pewnością umilą i ułatwią podróżowaniem z maluchem. Oto 10 rzeczy, które warto mieć w samochodzie podczas wyjazdu z dzieckiem.

Samochodowy "must have" rodzica

1. Fotelik samochodowy. Bez niego mały pasażer absolutnie nie może podróżować autem. Wybierając go, poza bezpieczeństwem zwróć uwagę także na wygodę. Maluch będzie spędzał w nim nawet kilka godzin, dlatego powinien czuć się komfortowo. Sprawdź, czy pasy dobrze przytrzymują brzdąca, a jednocześnie nie wbijają mu się boleśnie w ciało i nie krępują jego ruchów. Niektóre modele fotelików dla starszych dzieci mają możliwość regulacji oparcia, dzięki czemu przedszkolak może podróżować w najwygodniejszej dla siebie pozycji.

2. Apteczka. Mimo że przepisy nie wymagają od nas przewożenia apteczki w prywatnych samochodach osobowych, to jednak warto rozważyć jej zakup, zwłaszcza jeśli podróżujemy z małym dzieckiem. Poza poważnymi wypadkami, z maluchem zawsze mogą zdarzyć się drobne „sytuacje awaryjne”, takie jak stłuczenia, obtarcia naskórka podczas postoju lub mdłości spowodowane chorobą lokomocyjną. Co trzeba włożyć do apteczki? Na pewno sterylny opatrunek w dwóch rozmiarach – mniejszym i większym, plastry z opatrunkiem w kilku rozmiarach, opaskę elastyczną, chustę opatrunkową, kompres i małe nożyczki. Warto także mieć jednorazowe rękawice lateksowe i specjalny koc ratunkowy na wypadek, gdybyśmy musieli udzielić pierwszej pomocy komuś, kto ucierpiał w wypadku na drodze. Jeśli Twoja pociecha ma chorobę lokomocyjną, możesz zabrać ze sobą również specjalny środek, który zniweluje jej nieprzyjemne objawy.

3. Osłonki przeciwsłoneczne. To niewielkich rozmiarów siateczki, które można przyczepić na samochodową szybę za pomocą specjalnej przyssawki. Są niezastąpione podczas podróży w słoneczny dzień. Z pewnością docenią je także dorośli.

4. Chusteczki nawilżane. Maluch jadł czekoladę? Możesz być pewna, że za chwilę będzie ona wszędzie – nie tylko na buzi i rączkach brzdąca, lecz także na tapicerce, oknach itd. Dlatego dobrze mieć pod ręką nawilżane chusteczki, dzięki którym szybko zaprowadzisz porządek w aucie.

5. Zabawki. Ulubiony miś, ukochana lalka, podróżne gry planszowe czy zabawkowa kierownica przyczepiona to fotelika samochodowego – weźcie wszystko, co urozmaici brzdącowi długą podróż.

6. Audiobook lub CD z piosenkami. Bajka z audiobooka to doskonały sposób na utulenie brzdąca do snu, a wspólne śpiewanie piosenek sprawdzi się, gdy w trakcie drogi dopadnie Was nuda. Warto mieć takie płyty w samochodowym schowku, bo nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać.

7. Uchwyt na kubeczek lub butelkę. Maluchowi na pewno będzie chciało się pić w czasie podróży, lepiej jednak, by nie odstawiał butelki lub kubka, gdzie popadnie, bo to może skończyć się małą katastrofą. Uchwyt na kubki skutecznie temu zaradzi.

8. Organizer. Możesz powiesić go na oparciu przedniego fotela tak, aby brzdąc, który siedzi z tyłu na kanapie miał do niego swobodny dostęp. Maluch będzie mógł schować tam wszystkie swoje skarby.

9. Zagłówek. Sprawi, że podróż będzie dla dziecka jeszcze bardziej komfortowa, a drzemka w aucie nie skończy się bólem szyi. Polecamy także dla rodziców!

10. Kocyk. Podczas snu w aucie maluch może nieco zmarznąć, dlatego warto mieć pod ręką cienki, polarowy kocyk. W sklepach znajdziesz takie, które są specjalnie przeznaczone do samochodu – można je przypiąć do fotelika, dzięki czemu masz pewność, że kocyk nie spadnie nawet przy gwałtowniejszym hamowaniu.