Bezpieczny maluch w podróży

Rodzicielstwo to jedna z najpiękniejszych z dróg w życiu każdego człowieka - wspaniała podróż, w której podążasz za swym dzieckiem, wspierasz je i dzielisz z nim wszystkie radości. Spraw, by każda Wasza wspólna podróż była bezpieczna.

Jak przygotować auto do zimy?

Zima to trudny czas dla kierowców, dlatego warto już teraz dobrze się do niego przygotować. Co należy zrobić, by podróż w gorszych warunkach atmosferycznych była bezpieczna?

Opady deszczu lub śniegu, śliska nawierzchnia czy mgła to tylko niektóre utrudnienia, jakie czekają nas już wkrótce na drogach. Wprawdzie na pogodę i stan dróg w Polsce nie mamy wpływu, mamy jednak wpływ na to, jak przygotujemy się na drogowe wyzwania. Zima to wspaniały czas na wyjazdy, ale tak jak przygotowujemy się do wyjścia z domu na mróz, tak auto też trzeba przygotować i przejrzeć przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak to zrobić.

8 rzeczy, które każdy kierowca powinien zrobić przed zimą

Jest kilka rzeczy, które bez trudu zrobisz bez niczyjej pomocy:

1. Sprawdź ciśnienie w oponach, stan bieżnika oraz jego głębokość. Zimą unikaj opon o wysokości niższej niż te podane przez producenta. Znajdujące się na boku bieżnika śnieżynki ułatwią Ci znalezienie wskaźnika zużycia.

2. Sprawdź, czy oświetlenie jest sprawne – prawidłowo włącza się i wyłącza, a żadna z żarówek nie jest przepalona.

3. Sprawdzić warto stan wycieraczek i ewentualnie wymień je na nowe. Ten element wyposażenia samochodu będzie Ci niezbędny podczas opadów śniegu i deszczu, które zimową porą zdarzają się bardzo często.

4. Wymień płyn w spryskiwaczu na zimowy i włóż do auta jego zapas.

5. Skontroluj stan tarczy hamulcowych i klocków, ponieważ na śliskiej nawierzchni ich wydajność będzie miała wielkie znaczenie.

6. Sprawdź poziom oleju oraz płynu chłodzącego i w razie potrzeby uzupełnij je.

7. Jeśli jedziesz w góry, koniecznie zabierz ze sobą łańcuchy śniegowe, ponieważ może się zdarzyć, że służby porządkowe nie pozwolą Ci kontynuować podróży bez ich założenia. W krajach alpejskich brak łańcuchów może nawet skutkować mandatem. Zakładanie łańcuchów przećwicz wcześniej w ciepłym garażu, żeby później na mrozie nie stanowiło to dla Ciebie problemu i poszło sprawnie.

8. Przed podróżą zatankuj auto do pełna i staraj się nie dopuszczać do stanu poniżej ¼ zbiornika, żeby mieć ewentualny zapas na nieprzewidziane sytuacje np. zator i przymusowy postój kilka godzin.

Jeśli czujesz, że nie masz wystarczającej wiedzy i umiejętności, by samodzielnie przygotować auto do zimy, eksperci marki Skoda radzą, by udać się do ASO lub do warsztatu, z którym współpracujemy na taki przegląd.