Bezpieczny maluch w podróży

Rodzicielstwo to jedna z najpiękniejszych z dróg w życiu każdego człowieka - wspaniała podróż, w której podążasz za swym dzieckiem, wspierasz je i dzielisz z nim wszystkie radości. Spraw, by każda Wasza wspólna podróż była bezpieczna.

Jak przygotować się do dłuższej podróży z dzieckiem?

Kilka lub kilkanaście godzin w samochodzie z małym dzieckiem to dla wielu rodziców prawdziwy koszmar. Są jednak sposoby, by podróż przebiegła sprawnie i całkiem przyjemnie.

Piękna pogoda, wolny weekend i perspektywa spędzenia czasu z najbliższymi za miastem zachęca do wyjazdów. Wielu rodziców rezygnuje jednak z dłuższej podróży całą rodziną, bo obawia się, że jazda samochodem z brzdącem będzie dla wszystkich prawdziwym utrapieniem. Niekoniecznie. Wystarczy dobrze zaplanować podróż, by przebiegła ona bez stresu, za to z uśmiechem na ustach wszystkich pasażerów.

5 rad, jak przetrwać podróż autem z dzieckiem?

1. Zaplanuj trasę. Stanie w korkach, objazdy czy po prostu zgubienie się mogą podnieść ciśnienie zarówno kierowcy, jak i pozostałym pasażerom i niepotrzebnie wydłużyć czas podróży. Dlatego zanim siądziesz za kółkiem, szczegółowo obmyśl trasę. Mapy online pozwolą Ci ominąć miejsca, w których są wykonywane roboty drogowe lub gdzie często tworzą się korki. Planując drogę, uwzględnij postoje, które będą potrzebne zarówno kierowcy, jak i dziecku.

2. Wybierz odpowiednią porę. Jeśli Twoja pociecha nie lubi jeździć samochodem, na podróż warto wykorzystać porę, kiedy maluch śpi. Zadbaj też o to, by przed drogą dziecko było wypoczęte. W przeciwnym razie może być marudne.

3. Zadbaj o bezpieczeństwo. Dobra podróż to bezpieczna podróż – nigdy o tym nie zapominaj. Dlatego nigdy nie ruszaj w drogę z dzieckiem bez fotelika samochodowego. Zadbaj też o to, by w samochodzie nie było żadnych przedmiotów, które mogłyby się swobodnie przemieszczać podczas nagłego hamowania czy zderzenia. To bardzo niebezpieczne, ponieważ taki przedmiot w chwili zderzenia może uderzyć kierowcę lub któregoś z pasażerów z dużo większą siłą niż wynikałoby z jego masy.

4. Weź prowiant. Wprawdzie przy głównych trasach jest wiele zajazdów czy restauracji, w których można zjeść posiłek, co jednak jeśli maluch zacznie domagać się czegoś na ząb dokładnie tam, gdzie po obu stronach drogi będzie tylko szczere pole? Lepiej być przygotowanym na taką sytuację i mieć ze sobą kilka smacznych i zdrowych przekąsek dla dziecka. Pamiętaj jednak, by nigdy nie karmić malucha podczas jazdy, bo jeśli kierowca nagle zahamuje, dziecko może się udławić. Przed posiłkiem, nawet drobnym, zaparkuj w bezpiecznym miejscu.

5. Pamiętaj o zabraniu przyjaciela dziecka. Ukochany miś potrafi szybko uspokoić dziecko i sprawić, że podróż będzie znacznie bardziej przyjemna, dlatego warto zabrać go w podróż.

6. Przygotuj rozrywki. Podczas kilkugodzinnej podróży maluchowi może zacząć się nudzić, warto mieć więc w zanadrzu kilka propozycji podróżnych zabaw. Liczenie bocianów, zgadywanki, a może wspólne śpiewanie piosenek? Pomysłów może być mnóstwo – wystarczy tylko puścić wodze wyobraźni.

7. Uzbrój się w cierpliwość. Nawet najgrzeczniejsze dziecko po kilku godzinach podróży może czuć się zmęczone, a przez to stać się marudne. Co w takiej sytuacji zrobić? Przede wszystkim zachowaj spokój – krzyki i nerwowa atmosfera nie wpłyną dobrze ani na dziecko, ani na resztę współpasażerów. Jeśli masz taką możliwość, po prostu zatrzymaj się i zrób krótki postój, jeśli nie możesz się zatrzymać – postaraj się zając czymś malucha lub włączyć jego ulubioną muzykę.