Bezpieczny maluch w podróży

Rodzicielstwo to jedna z najpiękniejszych z dróg w życiu każdego człowieka - wspaniała podróż, w której podążasz za swym dzieckiem, wspierasz je i dzielisz z nim wszystkie radości. Spraw, by każda Wasza wspólna podróż była bezpieczna.

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Fotelik samochodowy to obowiązkowy element wyposażenia samochodu każdej osoby, która przewozi dzieci. Przed zakupem warto poświęcić mu więcej uwagi i wybrać jak najlepszy model.

Zgodnie z polskim prawem każde dziecko, które nie osiągnęło jeszcze 135 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku samochodowym. Fotelik potraktuj jednak nie jako przykrą konieczność, ale inwestycję w bezpieczeństwo Twojego dziecka i wybierz najlepszy możliwy model.

5 cech dobrego fotelika samochodowego

Jaki powinien być idealny fotelik samochodowy?

1. Bezpieczny.

Oglądając różne modele, zwróć uwagę na to, jak wypadły one w testach zderzeniowych, które przeprowadzają niezależne organizacje konsumenckie, np. ADAC, ANWB czy OEAMTC. Wyniki podawane są w 5-stopniowej skali, a ocena 5 oznacza najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jeśli fotelik dobrze wypadł w crash testach, producent na pewno pochwali się tym na opakowaniu. Jeśli dany model wypadł słabo, ta informacja z pewnością nie będzie wyeksponowana, a takiego fotelika lepiej unikać. Testy zderzeniowe są przeprowadzane co roku, dlatego zawsze sprawdzaj ostatnie, najbardziej aktualne wyniki. Nie bez znaczenia są także pasy bezpieczeństwa. Możesz wybierać między 3- i 5- punktowymi, jednak zdecydowanie lepiej postawić na te ostatnie. 5-punktowe pasy w razie wypadku czy kolizji pozwalają na bardziej równomierne rozłożenie sił na ciele malucha, a także lepiej utrzymują małego pasażera w foteliku.

2. Homologowany.

Fotelik Fotelik musi mieć homologację ECE, czyli europejski certyfikat bezpieczeństwa. Na opakowaniu jest on oznaczony symbolem ECE R44. Dlaczego jest tak ważny? Bo gwarantuje, że produkt jest zgodny z wymaganiami technicznymi obowiązującymi w Europie. Fotelik bez homologacji nie może być dopuszczony do sprzedaży, jednak należy pamiętać, że aby uzyskać homologację, produkt musi spełniać tylko minimalne wymagania techniczne, dlatego tym bardziej należy wziąć pod uwagę testy zderzeniowe.

3. Dobrze dopasowany do Twojego dziecka...

Na opakowaniu każdego fotelika producent musi podać, do jakiej wagi dziecka jest przeznaczony dany model. To podstawowy parametr, na podstawie którego powinnaś dobrać odpowiedni fotelik. Warto jednak poszukać jeszcze jednej informacji, a mianowicie wzrostu. Choć nadal podaje go niewielu producentów, jest to dość ważne, bo od tego przecież zależy prawidłowe ułożenie pasów bezpieczeństwa na ciele małego pasażera, a nie każde dziecko o danej wadze będzie tak samo wysokie.

4. ...i samochodu.

Zanim kupisz fotelik koniecznie sprawdź, czy będzie on pasował do Twojego samochodu. Obecnie wszystkie produkowane foteliki można w prosty sposób i bez użycia pasów bezpieczeństwa zamontować na bazie Isofix. Jeśli Twoje auto zostało wyprodukowane nie później niż w 2007 r., nie będzie to stanowiło problemu, ponieważ wszystkie modele począwszy od tego roku są przystosowane do zamontowania tej bazy. Jeśli Twój samochód jest starszy, upewnij się, czy fotelik, który upatrzyłaś, można zamontować w Twoim aucie.

5. Wygodny.

Być może przy bezpieczeństwie czy dobrym dopasowaniu ta cecha wydaje się mało istotna, nie można jednak jej lekceważyć. W końcu brzdąc będzie spędzał w foteliku sporo czasu – nawet do kilku godzin podczas dłuższych podróży, dlatego musi mu być wygodnie. Fotelik najlepiej przymierzyć, czyli po prostu posadzić w nim na chwilę pociechę i sprawdzić, czy dziecko ma wystarczająco dużo miejsca, by wygodnie siedzieć, ale jednocześnie czy po bokach nie ma zbyt dużo luzu – wtedy fotelik nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji. Zwróć też uwagę na pasy bezpieczeństwa – czy układają się na ciele dziecka w taki sposób, w jaki powinny, łatwo regulują i nie uciskają malucha w miejscach, gdzie nie powinny, np. na szyi. W tak dopasowanym foteliku każda Wasza podróż bezpiecznie doprowadzi Was do celu.