Bezpieczny maluch w podróży

Rodzicielstwo to jedna z najpiękniejszych z dróg w życiu każdego człowieka - wspaniała podróż, w której podążasz za swym dzieckiem, wspierasz je i dzielisz z nim wszystkie radości. Spraw, by każda Wasza wspólna podróż była bezpieczna.

Jak zachować się podczas poślizgu?

Wielkimi krokami zbliża się zima, a wraz z nią coraz trudniejsze warunki na drodze. Jak poradzić sobie, gdy wpadniemy w poślizg?

Mimo że każdy kierowca, zanim zdobył prawo jazdy, przeszedł specjalny kurs i zdał egzamin, to niewielu potrafi jednak poradzić sobie na drodze w bardziej ekstremalnych sytuacjach, takich jak np. poślizg. Niestety takich umiejętności nie uczą na kursach, warto jednak posiadać wiedzę na ten temat, ponieważ w wielu przypadkach może uratować to zdrowie, a nawet życie nasze i naszych pasażerów.

Jak wyprowadzić auto z poślizgu?

W poślizg najczęściej wpadamy w momencie wykonywania nagłych manewrów na śliskiej nawierzchni, np. skręcania, hamowania czy przyspieszania. W zależności od tego, nad którą częścią pojazdu stracimy panowanie, powinniśmy nieco inaczej się zachować.

  • Gdy poślizgowi bocznemu ulegają koła tylnej osi pojazdu, trzeba wykorzystać przednie koła. Wyobraź sobie, że nagle tył samochodu zaczął „uciekać” w lewą stronę. Co wtedy zrobić? Wbrew pozorom zachowanie instynktowne i wciśniecie hamulca bardzo mocno jest dobrym rozwiązaniem. Oczywiście należy skręcić kierownicą w kierunku, w którym chcemy dalej podróżować, jednak skręcenie zbyt mocno może spowodować, że samochód nas „posłucha” i skręcimy w złym kierunku. Hamując mocno, wytracamy prędkość i zdecydowanie łatwiej będzie nam zapanować nad samochodem. Obecne systemy bezpieczeństwa np. ABS wspomoże nas i ustabilizuje samochód.
  • Gdy przyczepność stracą przednie koła, a samochód zacznie wyjeżdżać na zewnątrz zakrętu, naszym wielkim sprzymierzeńcem znów jest hamowanie awaryjne. Dzięki temu również zmniejszymy prędkość, a zwiększymy sterowalność, czyli możliwość przeniesienia zbyt mocno skręconych kół i pozostanie na zakręcie. Bardzo dobrze działa też wciśnięcie sprzęgła, co ustabilizuje samochód, a system ESC spełni żądania kierowcy i auto wróci na wcześniej zaplanowaną krzywiznę zakrętu.

Jak widzisz, remedium na wyjście z poślizgu wcale nie jest tak trudne, ponieważ większość kierowców zachowuje się tak intuicyjnie. Pamiętaj, żeby kierować koła w stronę, w którą chcesz dalej jechać, a systemy wspomogą Twoje wysiłki. Wiedza teoretyczna jest bardzo cenna, nic nie zastąpi praktyki, dlatego warto zapisać się na specjalne szkolenie jazdy w trudnych warunkach, na którym znane już wskazówki można przetestować na żywo, za to w bezpiecznych warunkach i w towarzystwie instruktora. Nigdy nie wiadomo, kiedy taka umiejętność może nam się przydać.