Bezpieczny maluch w podróży

Rodzicielstwo to jedna z najpiękniejszych z dróg w życiu każdego człowieka - wspaniała podróż, w której podążasz za swym dzieckiem, wspierasz je i dzielisz z nim wszystkie radości. Spraw, by każda Wasza wspólna podróż była bezpieczna.

Nie zostawiaj dziecka samego w aucie!

Podjechałaś z dzieckiem do sklepu na szybkie zakupy i brzdąc śpi lub nie chce Ci się wyciągać go z fotelika? Poza tym maluch na pewno będzie marudził i wszystko potrwa dwa razy dłużej, niż powinno. Postanawiasz więc zostawić dziecko w aucie. Tak właśnie zaczyna się wiele tragicznych historii.

Dlaczego nie wolno zostawiać dziecka samego w aucie?

Najprostsza odpowiedź brzmi: bo jako prawny opiekun jesteś odpowiedzialna za jego życie oraz zdrowie, a małe dziecko musi zawsze być pod Twoją opieką. Co roku w wakacje jak bumerang powraca temat dzieci pozostawionych przez rodziców w samochodzie. Być może zastanawiasz się, w czym problem. Przecież tak jest wygodniej i dziecku, bo nie musi chodzić z Tobą po sklepowych alejkach, i Tobie, bo nie musisz się denerwować, że maluch się ociąga i marudzi. Ta pozorna wygodna i oszczędność czasu może skutkować prawdziwą tragedią. Auto w dużym uproszczeniu to metalowa puszka. Temperatura w jego wnętrzu może wzrosnąć nawet o 20 stopni w ciągu zaledwie 10 minut. Przy 27-stopniowym upale temperatura w samochodzie może wynosić nawet 60 stopni, czyli tak jak w piekarniku. Wystarczy kilka minut w takiej temperaturze, by dziecko doznało poważnych i często nieodwracalnych uszczerbków na zdrowiu, a nawet zmarło. Nie ważne więc, czy idziesz tylko po mleko do sklepu, czy musisz podejść do pralni odebrać pranie, swoją pociechę zabieraj ze sobą. Jest jeszcze jeden powód, dla którego nie można zostawiać brzdąca bez opieki w samochodzie. Nigdy nie wiesz bowiem, co może się wydarzyć. Dziecko może na przykład się czymś zakrztusić i zacząć się dusić. Choć to ekstremalne przypadki, niestety mogą się zdarzyć, a Ty nie jesteś w stanie tego przewidzieć. Dlatego nigdy, niezależnie od pory roku ani temperatury na zewnątrz, nie zostawiaj dziecka samego w aucie.

Co robić, gdy zauważysz dziecko w aucie podczas upałów?

Choć wielu z nas jest już świadomych, że kilka minut w nagrzanym samochodzie może być dla dziecka śmiertelnie niebezpieczne, to często nie wiemy, co zrobić, gdy jesteśmy świadkiem takiej sytuacji. Przede wszystkim należy reagować! W jaki sposób? Najpierw spróbuj odnaleźć właściciela auta. Byś może mama lub tata właśnie odstawia wózek pod supermarketem lub zmierza do samochodu. Jeśli to niemożliwe, zbij szybę w aucie, żeby umożliwić dopływ powietrza do środka, następnie natychmiast zadzwoń na policję pod numer 997 lub 112 i opowiedz o zaistniałej sytuacji. Pamiętaj, że lepsza jest jakakolwiek reakcja niż jej brak. Być może właśnie ratujesz życie dziecka.