Bezpieczny maluch w podróży

Rodzicielstwo to jedna z najpiękniejszych z dróg w życiu każdego człowieka - wspaniała podróż, w której podążasz za swym dzieckiem, wspierasz je i dzielisz z nim wszystkie radości. Spraw, by każda Wasza wspólna podróż była bezpieczna.

Podróż na wesoło, czyli jak zająć dziecku czas podczas dłuższej podróży?

Wyjeżdżacie za miasto i przed Wami kilka godzin nieustannej jazdy autem z małym pasażerem w środku? Sprawdźcie, jak urozmaicić dziecku ten czas.

Jadąc autem ze swoją pociechą, czujesz się jak Shrek podczas podróży do Zasiedmiogórogrodu, bo z tylnej kanapy co chwilę słyszysz: „Daleko jeszcze?”? Rzeczywiście kilkugodzinna podróż może się służyć brzdącowi, dlatego dobrze być przygotowanym na taką sytuację i mieć w zanadrzu kilka sprawdzonych pomysłów, na to, jak urozmaicić maluchowi czas.

8 sprawdzonych zabaw w podróży

Wystarczy trochę kreatywności i dobrego humoru, by monotonną podróż zmienić w prawdziwą przygodę zarówno dla małych, jak i nieco większych pasażerów. Oto kilka pomysłów, dzięki którym droga do dziadków, na wakacje czy ferie minie mam w mgnieniu oka.

1. Festiwal piosenki podróżnej. Co robisz, gdy w samochodowym radiu słyszysz swój ukochany przebój? Śpiewasz, prawda? To doskonale sprawdzi się także przy dzieciach, wystarczy tylko odpowiednio dobrać repertuar. Zabierzcie ze sobą CD z ulubionymi piosenkami brzdąca i śpiewajcie tak, jak tylko Wam w duszy zagra. Jeśli jest Was więcej, możecie podzielić się na zespoły albo zrobić zawody, kto pamięta najwięcej tekstu lub śpiewa najgłośniej. Świetna zabawa dla wszystkich pasażerów gwarantowana!

2. Liczenie bocianów. Albo czegokolwiek innego: krów, niebieskich samochodów czy drewnianych domów. Sama zobaczysz, że to bardzo wciągające zajęcie. Możecie ogłosić konkurs, a ten, kto „upoluje” największą liczbę szukanych obiektów, po dotarciu do celu otrzyma nagrodę (np. lody).

3. Zgadywanki. Wystarczy wybrać jakąś kategorię (np. kolory) i wymyślać dla siebie nawzajem zagadki (np. To kolor, w którym tygrys na paski”). Ten, kto odpowie poprawnie na największą liczbę pytań, zgarnia nagrodę.

4. Jadę na wakacje i zabieram… To nie tylko wspaniała zabawa, lecz także doskonałe ćwiczenie pamięci nie tylko dla dziecka, lecz także dla Was, rodziców. Polega ona na tym, że każde z Was po kolei mówi, co zabiera ze sobą na wyjazd: „Jadę na wakacje i zabieram misia”. Kolejna osoba musi powtórzyć wszystkie poprzednie rzeczy i dodać swoją, np. „Jadę na wakacje i zabieram misia i lalkę”.

5. Kierowanie samochodem. Twoja pociecha chciałaby tak jak Ty kierować autem? Zabierzcie ze sobą w podróż zabawkową kierownicę, którą można zamontować na foteliku samochodowym malucha. Brzdąc będzie mógł razem z Tobą skręcać, zmieniać biegi i używać klaksonu. To także wspaniała okazja, by opowiedzieć dziecku o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze i zapoznać go z najpopularniejszymi znakami drogowymi.

6. Bajki. Koniecznie spakujcie ulubione książeczki malucha lub weźcie ze sobą audiobooka z bajkami. Zapomnieliście? Nic nie szkodzi! Wymyślcie bajkę sami – może o małym, dzielnym podróżniku? Ciekawe historie na długo zaangażują uwagę malucha.

7. Tajemnicza ciężarówka. Jadąc, z pewnością będziecie mijać wiele ciężarówek. Spróbujcie puścić wodze fantazji i zastanowić się nad tym, co mogą przewozić i po co. Może banany dla małpek w ZOO? Albo nowe uprzęże dla reniferów Świętego Mikołaja? Takie gdybanie i wymyślanie różnych scenariuszy jest nie tylko świetną zabawą, lecz także doskonałym ćwiczeniem na kreatywność i rozwój wyobraźni.

8. Gry planszowe. W sklepach z zabawkami bez trudu znajdziecie podróżne planszówki. Ich plansza jest zazwyczaj magnetyczna, dlatego pionki nie spadają podczas jazdy, a jej niewielkie rozmiary sprawiają, że nie zabiera zbyt wiele miejsca w bagażu. Stanowi natomiast świetną rozrywkę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.