Bezpieczny maluch w podróży

Rodzicielstwo to jedna z najpiękniejszych z dróg w życiu każdego człowieka - wspaniała podróż, w której podążasz za swym dzieckiem, wspierasz je i dzielisz z nim wszystkie radości. Spraw, by każda Wasza wspólna podróż była bezpieczna.

Raport z podróży, czyli jak Polacy przewożą swoje dzieci

Niestety niezbyt bezpiecznie. Prezentujemy krótki raport z polskich dróg – ku przestrodze i refleksji.

Często narzekamy na stan dróg w naszym kraju, zbyt rygorystyczne – naszym zdaniem –ograniczenia prędkości czy źle wyregulowane sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach. Być może infrastruktura drogowa w Polsce faktycznie nie jest idealna, ale nasze bezpieczeństwo na drodze w przeważającej mierze zależy od nas samych. Tymczasem my, kierowcy, często wykazujemy się niefrasobliwością i brakiem rozsądku, na czym cierpimy przecież nie tylko my sami, ale również nasi pasażerowie, w tym także dzieci.

Niechlubne statystyki

W 2016 roku do policji zgłoszono 33 664 wypadki drogowe, a w ich wyniku zginęło 3 026 osób, a 40 766 zostało rannych. Jeśli dodamy do tego 406 622 kolizje drogowe, otrzymamy bardzo niepokojący obraz polskich szos. Niestety nasz kraj nie przoduje w statystykach mówiących o bezpieczeństwie na drogach i nie jest to wina wyłącznie złego stanu infrastruktury, ale w dużej mierze nas, kierowców. To właśnie kierujący najczęściej są sprawcami tego typu zdarzeń drogowych. W 2016 roku z winy kierujących pojazdami powstało 29 081 wypadków (co stanowi 86,4% ogółu). Ich głównymi przyczynami było: nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Drugą grupą użytkowników dróg, którzy przyczynili się do wypadków, są piesi. Z powodu ich nieodpowiedzialnych zachowań, takich jak: wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, zza pojazdu lub przeszkody czy na czerwonym świetle oraz przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym w 2016 roku doszło do 2 449 wypadków (7,3% ogółu wypadków).

Pijani kierowcy

Kolejną rzeczą, której powinniśmy się wstydzić, jest jazda pod wpływem alkoholu. W 2016 roku z winy pijanych kierowców doszło do 1 686 wypadków, w których zginęło 221 osób, a rannych zostało 2 100 osób. A to przecież tylko statystyki dotyczące samych wypadków. Ilu nietrzeźwym kierującym „udało się” przejechać niepostrzeżenie, nie napotykając na swojej drodze patrolu policji? Aż strach pomyśleć. Wsiadając za kółko, pamiętajmy zatem, że od nas zależy bezpieczeństwo nie tylko nas samych, lecz także naszych bliskich oraz innych użytkowników drogi. Zasada jest prosta – jeśli piliśmy alkohol (niezależnie od tego, czy było to małe piwo czy butelka wódki), nigdy nie wsiadamy za kierownicę.

Dzieci na drodze

Jak wynika ze statystyk, nasze pociechy nie są zbyt bezpieczne na drodze. W 2016 roku w Polsce dzieci w wieku 0–14 lat były uczestnikami 2 973 wypadków drogowych. Zginęło w nich 72 dzieci, a 3 260 doznało obrażeń. Biorąc pod uwagę to, że zdecydowana większość wszystkich poszkodowanych wśród dzieci w wieku 0–6 lat, to pasażerowie pojazdów, można dojść do wniosku, że to my sami, kierowcy, narażamy nasze pociechy na utratę życia lub zdrowia. Ze statystyk wynika także, że większość wypadków z udziałem najmłodszych ma miejsce w czerwcu, lipcu i sierpniu, czyli miesiącach wakacyjnych, kiedy teoretycznie warunki pogodowe do jazdy są znacznie lepsze niż w miesiącach zimowych. To kolejny dowód na to, że najbardziej zgubna jest brawura i zbyteczny pośpiech na drodze. „Dzieci to najbardziej bezbronni uczestnicy podróży w samochodzie . Olbrzymia odpowiedzialność spoczywa na kierowcy, który powinien zadbać o ich bezpieczeństwo . Zakup fotelika to nie koniec , trzeba zadbać o prawidłowe zapięcie pasów i bezpieczne zamocowanie fotelika po prawej stronie samochodu ( po przeciwnej stronie niż kierowca). Wypadek może zdarzyć się każdemu, ale zabezpieczone dziecko będzie miało większe szanse na wyjście z opresji bez strat zdrowotnych”, mówi Radosław Jaskulski, trener doskonalenia techniki jazdy SKODA Auto Szkoła. Nie zapominajmy o tym, że lepiej dojechać nieco później, ale bezpiecznie.Wszystkie dane statystyczne dotyczą roku 2016 i pochodzą z: http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html.