Bezpieczny maluch w podróży

Rodzicielstwo to jedna z najpiękniejszych z dróg w życiu każdego człowieka - wspaniała podróż, w której podążasz za swym dzieckiem, wspierasz je i dzielisz z nim wszystkie radości. Spraw, by każda Wasza wspólna podróż była bezpieczna.

Świeć przykładem, czyli dlaczego warto nosić odblaski

Czy wiesz, że kolorowa, mała odblaskowa zawieszka lub opaska może uratować życie Tobie i Twojemu dziecku?

Kolorowy czy biały, w kształcie misia czy figury geometrycznej, w formie zawieszki, opaski czy naszywki na ubraniu – bez względu na to, jaki odblask wybierzesz, najważniejsze jest to, byście mieli go zawsze w widocznym miejscu.

Bądźcie widoczni

Idziesz z dzieckiem poboczem i bez trudu dostrzegasz nadjeżdżające auto? Doskonale! pamiętaj jednak, że nigdy nie możesz mieć pewności, czy kierowca tak samo dobrze widzi Was. Pieszy idący skrajem drogi albo przechodzący przez ulicę zlewa się z otoczeniem i jest mało widoczny zwłaszcza, gdy zmierzcha, jest brzydka pogoda lub mgła. Aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych przepisy o ruchu drogowym nakazują noszenie odblasków muszą nosić piesi poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Warto jednak tę powinność potraktować nie jako przykry przymus, lecz coś, co może uratować życie nam i naszym bliskim i odblask mieć zawsze przy sobie. Gdy idziemy bez odblasku, kierowca dostrzeże nas dopiero, gdy będzie ok. 30 m od nas, a nawet później, jeśli warunki pogodowe będą niekorzystne. Jeśli weźmiemy pod uwagę długość drogi hamowania, to okazuje się, że 30-metrowy odcinek daje kierowcy bardzo małe szanse na wykonanie odpowiedniego manewru, np. ominięcia nas. Gdy mamy odblask, nasza widoczność wzrasta do 130 m, co znacznie zwiększa nasze bezpieczeństwo.

Jak nosić odblaski?

Aby odblaski spełniały swoją funkcję, trzeba też odpowiednio je nosić. Oto kilka podstawowych zasad.

Odblaski umieść na takiej wysokości, by padały na niego światła nadjeżdżających samochodów.

Element odblaskowy powinien być dobrze widoczny. Zatem jeśli Twoja pociecha ma kurtkę z odblaskowym pasem z tyłu, ale założy plecak, odblask nie będzie spełniał swojej funkcji.

Jeśli masz tylko jeden odblask umieść go bliżej lewej strony ciała, np. na lewym ramieniu lub lewej nodze, bo to właśnie ta strona znajduje się bliżej drogi, gdy poruszasz się poboczem.

Jeśli masz taką możliwość umieść odblaski w kilku miejscach – na obu ramionach, przy butach lub kostkach, na plecaku malucha.

Wybierając ubrania dla dziecka zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, warto sięgnąć po takie modele, które mają odblaskowe naszywki.

Pamiętaj też o najważniejszej zasadzie – dziecko uczy się od Ciebie, a więc jeśli chcesz, by maluch chętnie nosił odblaski, najpierw sama przyczep je do swojego ubrania.