Jak być szczęśliwą i spełnioną mamą?

Kiedy ty się uśmiechasz, twój maluszek odwzajemnia twój uśmiecha, kiedy jesteś spokojna, brzdąc też czuje się dobrze i bezpiecznie, bo szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Poznaj 9 rad, dzięki którym będziesz jeszcze bardziej szczęśliwą i spełnioną mamą.

Pewnie nie raz słyszałaś, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Banał? Nie! Najprawdziwsza prawda. Maluch odczuwa twoje emocje, wie, kiedy jesteś szczęśliwa, spokojna, zdenerwowana albo smutna i reaguje podobnie. Dlatego tak ważne jest, abyś czuła się szczęśliwa i spełniona. I choć początki macierzyństwa mogą się wydawać trudne, jest kilka prostych sposobów, dzięki którym z każdym dniem będziesz coraz bardziej cieszyć się z bycia mamą. 9 rad, co zrobić, by być szczęśliwą i spełnioną mamą

1. Wyśpij się

Sen jest ważny, bo pozwala ci się zregenerować i daje siłę do podjęcia kolejnych wyzwań. Przespanie 8 godzin z niemowlakiem w domu może być trudne, ale i na to są sposoby. Utnij sobie krótką drzemkę w ciągu dnia, gdy maluch śpi. Już po 20 minutach snu poczujesz się odprężona, bardziej wypoczęta i pełna energii. A jeśli już nie karmisz piersią, możesz też ustalić z partnerem, że w wyznaczone dni tygodnia to on będzie wstawał do dziecka w nocy, a ty będziesz mogła się wyspać.

2. Nie bądź perfekcjonistką

Tak, tak, dobrze przeczytałaś! Nikt z nas nie jest idealny i ty też nie musisz robić wszystkiego perfekcyjnie. Jeśli dziś nie upierzesz sterty ubrań albo pozwolisz dziecku trochę się ubrudzić podczas zabawy na dworze albo jedzenia deseru, to świat się nie zawali. Brudne ubranka możesz uprać jutro, a ślady z czekolady szybko schodzą z małych rączek przy pomocy nawilżanych chusteczek. Zamiast denerwować się, że czegoś nie zrobiłaś, ciesz się z czasu spędzanego wspólnie z dzieckiem.

3. Zrób coś dla swojego ciała (i ducha)

Dzięki wysiłkowi fizycznemu w naszym organizmie wzrasta poziom endorfin nazywanych hormonami szczęścia, dlatego staraj się zapewnić sobie codzienną dawkę ruchu. Nie masz czasu iść na siłownię albo zajęcia fitness? Nie szkodzi! Wystarczy bardziej intensywny spacer z dzieckiem albo kilka ćwiczeń wykonanych w domu np. z nagraniem trenera na DVD. „Skutkiem ubocznym” takich ćwiczeń będzie poprawa sylwetki, a to przecież kolejny powód do zadowolenia.

4. Powiedz „nie” rutynie

Codzienna rutyna może przygnębić każdego. Postaraj się tak planować dzień, żeby znalazł się w nim jakiś nowy element, np. zamiast jak zawsze iść na spacer na plac zabaw, wybierzcie się na łąkę, do pobliskiego lasu albo do zoo pooglądać zwierzaki. Z dzieckiem możesz spędzać czas w różny sposób, nie tylko bawiąc się w piaskownicy.

5. Nie zapominaj o sobie

Maluszek z pewnością jest dla ciebie teraz całym światem, nie zapominaj jednak, że oprócz tego, że jesteś mamą, jesteś także kobietą, partnerką, przyjaciółką… Spełnienie we wszystkich tych rolach społecznych pozwoli ci jeszcze bardziej cieszyć się macierzyństwem. Dlatego od czasu do czasu zrób coś tylko dla siebie – poproś kogoś ze swoich najbliższych, by zaopiekował się maluchem i idź na zakupy, do kosmetyczki, na spotkanie z przyjaciółkami czy na randkę z partnerem.

6. Korzystaj z pomocy

Naprawdę nie musisz robić wszystkiego sama. Przyjmowanie pomocy nie jest oznaką słabości. Pozwól partnerowi robić więcej, angażuj go, korzystaj też z pomocy mamy, teściowej czy swojego rodzeństwa, jeśli tylko chcą wesprzeć cię w opiece nad maluszkiem. To pozwoli ci nie tylko znaleźć chwilę na odpoczynek, lecz także zacieśnić rodzinne więzi.

7. Nie porównuj się do innych mam

Nie zadręczaj się tym, że twoja koleżanka ma perfekcyjnie zrobione paznokcie, a jej dziecko jest zawsze elegancko ubrane i ma najmodniejsze zabawki. Dla swojego dziecka to ty jesteś najlepszą na świecie i wyjątkową mamą.

8. Spełniaj marzenia

Jeśli jest coś, o czym zawsze marzyłaś, to zrób to teraz. Nie odkładaj swoich planów na bliżej nieokreślone później, bo może się okazać, że nigdy nie będzie dobrego momentu. Wydaje ci się, że z niemowlakiem u boku może być to niemożliwe? Nic bardziej mylnego! Z małym dzieckiem możesz podróżować w odległe zakątki świata, chodzić na zajęcia sportowe, basen – wszystko to tylko kwestia dobrego zaplanowania.

9. Inwestuj w siebie

Inwestuj w siebie i swój rozwój! Wykorzystaj urlop macierzyński na dokształcenie się, czytaj książki, ucz się nowych rzeczy, np. poprzez kursy online. To będzie świetna odskocznia od obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem i z pewnością zaprocentuje, kiedy postanowisz wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim.


Nowe chusteczki nawilżane Velvet BABY

- w trosce o delikatną i wrażliwą skórę niemowląt

Dostępne w 2 wariantach:

Velvet BABY Pure

  • hipoalergiczne i bezzapachowe
  • z naturalnym wyciągiem z aloesu
  • oczyszczają delikatnie jak woda

Velvet BABY Sensitive

  • hipoalergiczne, z pantenolem, o łagodnym zapachu
  • z naturalnym wyciągiem z aloesu i rumianku
  • łagodzą i nawilżają