Zdrowy brzuszek – radosny maluszek

Chcesz, aby brzuszek Twojego dziecka zawsze był zdrowy, a maluszek szczęśliwy? Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak szybko i skutecznie poradzić sobie z najczęstszymi problemami z układem pokarmowym dziecka.

Jak rozpoznać kolkę?

Twoje dziecko płacze i boli je brzuszek, a Ty nie jesteś pewna, czy to kolka, czy inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego? Podpowiadamy, jak rozpoznać kolkę.

Kolka jelitowa niemowlęca to ostry, napadowy ból brzucha związany z rozciągnięciem jelit przez gaz. Ta przypadłość jest bardzo częsta u małych dzieci i noworodków, szczególnie w pierwszych tygodniach ich życia. Kolka niemowlęca dotyka zarówno dzieci karmione sztucznie, jak i karmione piersią. Może pojawić się już w pierwszych dniach po urodzeniu i zazwyczaj ustępuje samoistnie ok. 3-4 miesiąca życia. Nie zawsze jednak dla rodziców, zwłaszcza tych początkujących, jest oczywiste, czy mają do czynienia z kolką czy „zwykłym” bólem brzuszka. Podpowiadamy, jak rozpoznać kolkę.

5 znaków, że to kolka

1. Intensywny płacz. Gdy dziecko ma napad kolki jelitowej, płacze, a momentami nawet krzyczy, przez dłuższy czas. Zazwyczaj nie pomagają wtedy próby rozśmieszania czy zainteresowania malucha zabawkami.

2. Twardy brzuszek. Podczas ataku kolki brzuszek maluszka jest twardy i wzdęty.

3. Podkurczone nóżki. Z powodu bolesnych skurczów jelita maluch podkurcza nóżki pod klatkę piersiową, zaciska piąstki, wymachuje rączkami, a czasem wygina plecki w łuk.

4. Zły humor. Maluch w czasie ataku kolki jest kapryśny, rozdrażniony i może mieć problemy z zaśnięciem.

5. Regularne występowanie objawów. Objawy zazwyczaj pojawiaj się codziennie mniej więcej o tej samej godzinie, najczęściej wieczorem, w nocy lub po posiłku.