Twoje dziecko uwielbia bawić się,
tworząc nowe historie?

Wybrane rodziny przetestowały zestawy
klocków Mega Bloks Storytelling
- czy warto je kupić?

Sprawdź opinie rodziców

Jak bawić się z dzieckiem?

Niektórzy dorośli myślą, że wystarczy dać dziecku zabawkę, by maluch sam sobą się zajął. Czy wiesz jednak, że wspólna zabawa z dzieckiem przynosi obopólne korzyści? Sprawdź, jak umiejętnie bawić się z kilkulatkiem.

Jak bawić się z dzieckiem?

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż zabawa z dzieckiem. Warto jednak chwilę zastanowić się nad tą kwestią i tak zaplanować wspólnie spędzony czas, by był nie tylko wspaniałą rozrywką, lecz także okazją do wspierania rozwoju dziecka w różnych obszarach. Jak zatem to zrobić?

Podczas zabawy z dzieckiem…

  • …ucz. Nie jest tajemnicą, że maluchy najlepiej uczą się przez naśladowanie i zabawę, dlatego wspólnie spędzony czas wykorzystaj, by przekazać brzdącowi wiedzę o otaczającym je świecie lub pomóc mu zdobyć nowe umiejętności. Martwisz się, że w takim razie powinnaś ułożyć scenariusz zabawy niczym profesjonalny animator i przygotować masę akcesoriów? Nic bardziej mylnego! Wszystko zależy od Waszej wyobraźni. Z pozoru zwykła zabawa Spacerowym Słonikiem może stać się niesamowitą lekcją geografii lub biologii. Stwórzcie zgraną paczkę zwierzęcych przyjaciół – słonika, hipopotama, małpkę, tukana i żyrafę i wspólnie wyruszcie w podróż do ich ojczyzny. Opowiedz dziecku, gdzie mieszkają zwierzątka i czym się odżywiają, a także jak spędzają czas. Wspólnie z nimi pobiegajcie po sawannie albo spróbujcie odnaleźć oazę, by napić się wody ze źródełka i odpocząć w cieniu drzew.
  • …wspieraj. Maluch ma trudności z samodzielnym ułożeniem zwierzątek lub połączeniem ich ze słonikiem w afrykański korowód? Nie biegnij od razy z pomocą, ale postaraj się wesprzeć dziecko w taki sposób, by samo poradziło sobie z zadaniem. Zadawaj naprowadzające pytania (np. Jakiego koloruy jest małpka? A więc którego klocka potrzebujesz?) albo pokaż dziecku, jak zrobić daną rzecz, a następnie pozwól mu spróbować zrobić to samodzielnie. Mądre wsparcie pozwoli Ci budować w dziecku poczucie sprawstwa i własnej wartości.
  • …motywuj. Brzdącowi udało się ułożyć budowlę z klocków? A może sam połączył wesołe zwierzątka w korowód pod przewodnictwem Spacerowego Słonika albo posprzątał zabawki? Koniecznie należy mu się za to nagrodą, a najlepszą będzie… Twoja pochwała! Pamiętaj, że jesteś dla maluszka najważniejszą osobą, dlatego Twoje uznanie znaczy dla niego bardzo wiele, a słowa aprobaty czy brawa zmotywują go do dalszego okrywania świata.
  • …pozwól decydować. To, że zabawa ma mieć także aspekt edukacyjny, nie oznacza wcale, że musisz przejmować nad nią całkowitą kontrolę i być dowódcą. Ba, nawet nie powinnaś tego robić. Zabawa ma służyć przede wszystkim dziecku, dlatego to ono powinno odgrywać w niej główną rolę. Możesz zaproponować temat, zainscenizować jakąś sytuację albo zadać pytanie, które stanie się przyczynkiem do dalszego eksplorowania świata, ale potem przekaż pałeczkę dziecku i podążaj za jego pomysłami, jednocześnie mądrze je wspierając. Dzięki temu wychowasz kreatywnego i pewnego siebie człowieka, który nie boi się podejmować decyzji.
  • …czerp radość. To przecież podstawowy cel zabawy! Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem powinno być dla was obojga źródłem przyjemności. To także doskonała okazja, byś lepiej poznała swoje dziecko i dowiedziała się więcej o jego potrzebach, zainteresowaniach i emocjach, które przeżywa.

A więc… życzymy Wam dobrej zabawy!

Szukasz więcej pomysłów na inspirujące zabawy z dzieckiem.

Zajrzyj do katalogu i poznaj wszystkie produkty